Zpráva z mise č. 14

Obsah dnešního dílu

Čas vánoční - radosti i starosti

Upekli jsme si tradiční perníčky (moc se nám líbily, viz obrázky). Vzali jsme je pak na Česko - Irsko - Slovenskou Mikulášskou párty. Tam jsme se měli dobře, bylo tam spousta jídla, jako třeba vánočka, štrúdl, guláš, kysané zelí, bramborový salát, klobásky, cukroví, no jéjej. Málem začala návštěva velkým trapasem. Cestovali jsme tam na kole skrz zachmuřený Dublin. Po průjezdu jednou pidi silnicí jsme s hrůzou zjistili, že mám kalhoty jako dobytek - celé od bláta :-). Naštěstí jsem se hned po příchodu na párty uklidil na záchod, kde šly kaňky vypucovat.

Párty byla hlavně pro české děti, které Mikuláš s čertem a milým andělem (slečna Marie), obdaroval za písničku sladkostmi v pytlíku. Taky jsme zpívali koledy za doprovodu živé hudby (krajané tam měli basu a klávesy). Hlavní pořadatel byl Bill Prašivka - Američan, který ani neuměl česky, ale předsedá Česko irský společnosti v Dublinu. Jeho vlastenectví musí být velmi silné, protože z Čech pocházel až jeho dědeček. Už jeho rodiče (i on sám) se narodili v Americe.

Další "party" jsme měli se skupinou dobrovolníků z CVI v obrovské třípatrové hospodě. Cestou jsme na silnici našli peněženku s třemi kreditními kartami a učinili tak hodně vděčného jednoho Ira, který si pak pro ni do hospody přijel. Nabídli jsme všem v hospodě kokosky a hezky jsme si popovídali. Lenka se ale nicméně rozhodla, že jí hospodský prostředí nesedí a že se na podobnou párty v hospodě už příště nenechá zlákat.

Dopadla na nás také taková vánoční/životní krize. Přes všechno naše hemžení a snažení pořádně nevíme, jestli jdeme správnou cestou, a tak neustále hledáme. Jestlipak někdy najdeme klid? Jestlipak najdeme ten náš smysl života? Možná se všechno se změní, až budeme mít nějaký děti... Lidé okolo nás to občas říkají. Každopádně, dokud to "něco" nenajdeme, jsme odhodlaní to dál hledat a nezapomenout na to, že jsme to ještě nenašli. Těžko se ty pocity vysvětlujou, je to jako plout na lodi od jednoho zajímavýho ostrova k druhýmu, a na těch ostrovech se snažit dozvědět, kam to vlastně chceme plout.

Většinu perníčků jsme vzali na Mikulášskou párty, kde nám je lidi velmi rychle snědli :-(. Naštěstí jsme jich pár zachránili na stromeček. Mikulášská párty, na níž bylo tak 40 Čechů Dana - Češka se kterou rodiče emigrovali, když jí bylo 11. Nabídla svůj velký dům pro pořádání akce.
 

Irská komunita v akci

Čirou náhodou jsem měl možnost nahlédnout do života Irské komunity. Dozvěděl jsem se o ní od mého učitele Aikida, který sháněl nějaké dobrovolníky, kteří by pomáhali s občerstvením. Jednalo se o otevřené setkání kohokoliv, koho trápily nějaké problémy společnosti z oblasti "Young people and Law" (Mladí lidé a zákon). Sešli se tam starostlivé maminky, zaměstnanci obecního úřadu, jeden sociální pracovník ("street worker") a řada dalších. Akce se konala v přednáškové hale jedné vysoké školy.

  1. Nejprve byl lidem představen jednoduchý program - bude se diskutovat o problémech, které vás zajímají.
  2. Pak kdo chtěl, napsal konkrétní téma/problém na papír a ten se vyvěsil na nástěnku.
  3. Lidi se sešli před nástěnkou a napsali svoje jména k těm tématům/problémům, které je taky zajímají.
  4. Lidé sepsaní na konkrétním tématu se sesedli k jednomu stolu a začalo se diskutovat.
  5. Autor tématu dostal papír, na který zapisoval názory účastníků diskuse a případné nápady, jak bz se problémy daly řešit.
  6. Po skončení diskuzí přepsali organizátoři názory do počítače, ještě na místě vytiskli a předali debatérům.
  7. Výsledky diskuze pak putovaly na místní obecní úřady, kde se staly hodnotnými podněty pro rozhodování úředníků - prostě bomba :-)

Moje téma (muselo to souviset s Young people and Law) bylo "Zákon je příliš komplikovaný, soudům se nedá věřit". K téhle diskusi se připojilo asi 7 lidí, včetně dvou cca 14 letých školaček nebo dvou starších Irů kolem 60-70 let. Zjistil jsem s překvapením, že konfrontace takhle rozdílně starých lidí přinesla řadu zajímavých nápadů a podnětů. Například "věkový limit voliče snížit na 16 let, aby i mladí lidé měli nástroj jak ovlivnit svoji budoucnost"

Setkání na téma
Young people and Law

(vpravo - hlavní organisátor - můj učitel aikida)

Vlevo sociální pracovník, vpravo jedna zainteresovaná obyvatelka Účastníci diskuze Zákon je příliš komplikovaný

Nebezpečný Dublin

Kriminalita, zejména mladých lidí mezi 12 - 18 let, je v Irsku skutečným problémem. Bavil jsem se s Čechem Michalem, který žije v Irsku dva roky, a za tu dobu byl už třikrát napaden - vždy partou dětí kolem patnácti let. Dlouhovlasého Michala jsem potkal na Falung Gongu, přišel s kytarou, se kterou si občas přivydělá hrou na ulici. Jednou mu vytrhli z ruky a ukradli mobil, podruhé batoh a ještě ho zbili, když se ho pokusil získat zpět, a potřetí ho praštili přímo za jízdy na kole. Byl z toho hodně otrávenej a uvažoval o návratu do Čech. Vyprávěl i příběh o jiném Čechovi, který strávil 14 dní v nemocnici po podobném útoku.

Ve zprávách v rádiu jsou častým jevem informace o množství zadržených drog. Naštěstí většina z toho se děje v severním více průmyslovém Dublinu, kde žijí sociálně slabší rodiny.

Asijská noc v Trinity College

Různé asijské národy se nám představili v pěkně zorganizovaném večeru na univerzitě Trinity College. Výtěžek byl věnován na podporu obětí pákistánského zemětřesení. Dojem jenom kazili neukáznění studenti, kteří přerušovali povídání o jednotlivých asijských zemích hlasitým hovorem a šumem (což byla docela ostuda). Svoje země nám představili studenti z Malajsie, Japonska, Číny, Thajska a Jižní Korey. Viděli jsme ukázky bojového umění Teak Wond Do, mohli jsme ochutnat různé národní dobroty jako Suši, hruško-rýžový thajský likér nebo rýžové čínské placičky. Oba jsme měli oči navrch hlavy.

Japonka zazpívala tak pěknou píseň, že se dokonce i stále hluční studenti zcela ztišili Čínský tanec s lotosovými květy Japonské kaligrafické umění

Záviděníhodná instituce - Irish Financial Regulator

Tahle instituce je státní organizací, zřízená na kontrolu společností podnikajících ve finančnictví. Chrání zájmy normálních irských občanů, často zneužívaných mocnými finančními institucemi.