Stát stahuje Infanrix hexa kvůli mikrobiolog. kontaminaci

Sdělení SÚKL ze dne 6.10.2012 pro léčivý přípravek INFANRIX HEXA

Celý text sdělení: Stránka se sdělením, PDF s rozhodnutím

Státní ústav pro kontrolu léčiv informuje:
Státní ústav pro kontrolu léčiv, na základě § 98 odst. 1 a § 99 odst. 1 písm. a) zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů informuje, že na základě opatření držitele rozhodnutí o registraci, společnosti GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Rixensart, Belgie se stahuje z úrovně zdravotnických zařízení léčivý přípravek:

INFANRIX HEXA

Léčivý přípravek se stahuje z důvodu závady v jakosti: riziko potenciální mikrobiologické kontaminace.

V přiloženém dokumentu Infanrix Hexa_nejčastější otázky pacientů.pdf, soubor typu pdf, (96,36 kB) se dále píše, že jde o dobrovolné stažení iniciované firmou GlaxoSmithKline a že vlastně přípravek je podle všech testů naprosto v pořádku (a že ho stahují ne proto, že by byl špatný, ale kvůli možnému riziku při výrobě – to mi rozum nebere).

Co možná nevíte

Infanrix Hexa je v Čechách používaná jako hexavakcína. Vyrábí jej firma GlaxoSmithKline. Nedávno prohrály soudní spor a musí zaplatit 3 miliardy dolarů. Důvodem je, že v Americe propagovali svoje antidepresiva pro neschválená používání a také úmyslně tajili informace o vedlejších účincích léku Avandia proti cukrovce.

V minulosti žalovala rakouská novinářka jinou farmaceutickou firmu (Baxter) kvůli tomu, že úmyslně šířila virus ptačí chřipky. Od Baxteru česká vláda nakoupila 12 miliónů vakcín proti ptačí chřipce – viz. např. článek na idnes Vakcíny proti prasečí chřipce dodá firma, která poslala nakažené vzorky.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

1 Comment so far

  1. Otik on Říjen 9th, 2012

    Šarže je na trhu více jak rok, jsou jí očkovány tisíce dětí – vysvětlení o důvodu stažení vyvolává oprávněné otázky a zděšení.