Informace o MMR vakcíně, spalničkách, příušnicích a zarděnkách

Tato kapitola vznikla na základě dotazu Katky k článku Kniha Problémy s očkováním, aneb kde hledat informace o jednotlivých očkováních používaných v ČR- viz. komentáře pod článkem, děkuji Katko. Původně jsem chtěl odpovědět jenom v komentáři, ale tam by se to všechno nevešlo.

Všechny informace zde jsou v podstatě opisem z knihy Martina Hirteho Očkování – pro a proti.

Spalničky

 • Léčba
  • Nejsou známé žádné léky, které by je vyléčily
  • Nedostatek vitamínu A může přispět k závažnému průběhu. Podání vysoké dávky vit. A lze redukovat počet komplikací a úmrtí až o 80%.
  • Typicky doporučované snižování horečky během onemocnění pomocí léků je diskutabilní, protože zvyšuje úmrtnost 7x
 • Onemocnění může být nebezpečné výskytem encefalitidy (zánět mozku)
  • šance je 1:15000 ve věku do 4 let, 1:5000 ve věku 5 – 9 let a 1:2500 nad 10 let
  • 15 % na následky zemře, 35% má trvalé následky, 60% bez následků
 • Prodělání nemoci v dětském věku má prokazatelně pozitivní vliv na zralost imunitního systému
  • Snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a uzlin, sklerózy multiplex, alergie na prach, neurodermatitidy
  • Může vyléčit některé chronické nemoci, např. lupénku, epilepsii nebo neurodermatititu způsobenou potravinovou alergií
 • Očkování
  • posouvá výskyt onemocnění do pozdějšího věku (jedinec je neprodělá v “ideálním” věku, tj. mezi 1. a 9. rokem)
  • očkování matky může způsobit, že dítě onemocní v 1. roku života (neochrání ho matčiny protilátky), což je riziková skupina
  • vede k častějšímu výskytu senné rýmy, může vést k nervovým onemocněním, jako je poškození zrakového nervu, ochrnutí lícního nervu nebo svalů oka a hluchotě (ta může být způsobena očkovací složkou proti příušnicím).
  • zvyšuje riziko atopického exému do věku 15 let 2x a chronického zánětu střeva (MMR vakcína)

Příušnice

 • Příušnice probíhají u dětí typicky bez problémů, spontánně odezní a ve většině případů proběhnou dokonce skrytě. Velmi zřídka může onemocnění vyvolat poškození sluchu.
 • Jsou na pokraji vymizení. Děti dnes téměř nemajé možnost prodělat tuto nemoc v dětském věku a tím získat doživotní imunitu.
 • Očkovací látka je v současnosti pouze v rámci MMR-vakcíny, není dostatečně prozkoumaná z hlediska bezpečnosti a možných dlouhodobých následků.

Zarděnky

 • Zarděnky jsou bezproblémovým onemocněním dětského věku, které i bez léčby probíhá bez následků.
 • Pokud se zarděnky objeví během těhotenství, hrozí riziko potratu případně poškození plodu. Proto nejpozději na začátku puberty by měla být děvčata, která zarděnky neprodělala, proti nim očkovaná. Pro optimální hladinu protilátek jsou potřebná dvě očkování.
 • Očkováním se zarděnky posouvají do dospělého věku spolu s rizikem přibývání případů embryopatie. Zabránit tomuto vývoji by měla co nejvyšší míra proočkovanosti, případně úplné vymýcení zarděnek. Neočkovaní nemají za těchto okolností téměř šanci prodělat zarděnky a tím získat doživotní imunitu.
 • Očkování proti zarděnkám může vyvolat chronické onemocnění svalů nebo kloubů.

O MMR vakcíně

 • MMR vakcína je sdružená vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.
 • V USA bylo v letech 1990 – 2000 zaznamenáno přes 40 000 hlášení nežádoucích účinků. Mezi ně patří encefalitida, chronická artritida. Riziko závažných nežádoucích účinků bylo vypočítáno na 1:13000, studie v Rusku (vakcína MMR Triplovax) v roce 1996 zjistila 1,3% výskutu “závažných nežádoucích účinků po očkování”. Větší šance na nežádoucí účinky je u ženského pohlaví.
 • U 5 až 15 % očkovaných se objeví několikadenní horečka, tpypicky mezi 7. – 15. dnem po očkování. U 3 – 5% se tak0 může objevitmalátnost, zánět spojivek, kašel, fibrilní křeče (ty však nemívají pozdější následky na zdraví) nebo spalničková vyrážka.
 • V raném dětském věku při očkování MMR-vakcínou hrozí riziko poškození neurologického vývoje

Odkazy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading ... Loading ...

13 Comments so far

 1. Katka on Červen 19th, 2011

  Ahoj, moc děkuji za uveřejnění článku na toto téma. Synovi je nyní 19 měsíců…v 15ti měsících jsem odmítla nechat ho proti MMR očkovat s tím, že bych to ráda odložila na dobu, kdy bude mít vyvinutější imunitní systém. Po nátlaku pediatra (který jsem ustála) je tedy očkování odloženo…ovšem po přečtení tohoto článku se mi nechce očkovat ani ve věku dvou let. Bohužel jsem k tomuto tlačena zákonem….mám na mysli přijetí syna do školky a posléze i do školy. Snad naši zákonodárci do té doby dostanou rozum a já nebudu muset riskovat např. synovu neplodnost po prodělání příušnic v pubertě (viz epidemie v severních Čechách u očkovaných mladistvých).
  Ještě jednou díky

 2. Jety on Červenec 8th, 2011

  Ahoj Katko, moc díky za reakci, jsem rád, že jste v článku našla užitečné informace a přeju šťastnou ruku při volbě očkovací strategie. Ještě doporučuji nechat vyšetřit synkův imunitní systém, někdy může takto získaný lékařský nález kontraindikovat očkování, nebo ho alespoň odložit. S tím v ruce můžete argumentovat ve školce, proč není dítě očkované (postupovali jsme podobně). Když mi napíšete e-mail, můžu vám dát kontakt na lékařku, která toto vyšetření provádí.

 3. Petra on Srpen 24th, 2011

  Ahoj Jety,
  je možno Ti napsat např.na Tvůj email ?
  Díky, Petra

 4. Jety on Září 7th, 2011

  Ahoj Petro, můžeš mi napsat na pavel.jetenskyseznam.cz

 5. Iva on Leden 19th, 2012

  Dobrý den, lituji, že jsem Váš článek přečetla až nyní, mohla jsem si ušetřit spoustu starostí a synovi “neublížit”. Syn byl ve věku 16 měsíců očkován Priorixem. Následně první den začaly lehce zvýšené teploty, ty se postupně zvyšovaly. 4-8 den otok v oblasti krku, otok varlat, neklid, pláč, únava…Následovala prohlídka lékařem ORL, který potvrdil příušnice. Po 14 dnech se stav upravil, ovšem citlivost uší se objevuje při každém nachlazení. Lékařka (pediatr) kroutila hlavou, že se s tím dosud nesetkala, ORL však naopak, že se to stane, ale nikam se to nehlásí :O Do měsíce po očkování dostal antibiotika, další po 14 dnech, poté za měsíc…Vždy z důvodu dlouhotrvajících vysokých horeček i k obyčejnému nachlazení, které vždy končí nějakým zánětem.
  S oddálením a po poradě s imunologem jsme přeočkovali poslední dávkou hexy. Ihned nastoupily horečky 4 dny, týden teploty a kašel, opět horečky 5 dní, zvracení, osypání, prý z důvodu střevní chřipky a 6. nemocí prodělávaných zároveň. Lékařka odmítla spojitost s očkováním.
  Dle imunoložky jsou jeho neobvyklé imuno reakce způsobené možným zděděním celiakie, kterou mám já. Zatím však u něj nepotvrzena.
  Protože se bráním přeočkování Priorixem, kontaktovala jsem odborníky z poradny vekciny.net. Není nutné syna přeočkovat, protože první dávka naprosto stačí na ochranu před zarděnkami a spalničkami. Doporučili pouze budoucí očkování někdy v 10-12 lety. Asi mi nikdo nevysvětlí, proč se musí očkovat tolika dávkami, když vlastně stačí jedna, že?
  Rovněž nechápu, že lékař např. nijak neevidoval žádné nežádoucí účinky, které jsem jim oznamovala po očkování hexou u obou mých dětí. Boule po vpichu, horečky, spavost. U obou vždy docházelo 5-7 den k dechové nedostatečnosti ve spánku. Vždy hlásil monitor dechu a po zatřesení, dítě lapalo po dechu. Nejsem si jistá, zda to má souvislost, ale dle všeho takové hlášení lékaři ignorují.
  Zdraví Iva K.

 6. Jety on Únor 5th, 2012

  Dobrý den, Ivo. Moc děkuji za komentář, kde detailně popisujete vaše strastiplné zkušenosti s Priorixem. Bohužel lékaři mají tendenci takto reagovat – přestože povinnost očkovat je rozhodnutí státu a ne těch doktorů, zodpovědnost za nežádoucí účinky je na lékařích (ve stylu: proč jste tedy to dítě očkoval(a), když asi zrovna nebylo zcela zdravé?). Pokud se tedy lékaři budou tvářit, že to nesouvisí, budou mít lepší vyjednávací pozici pro případné spory než pokud by řekli “Ano, to je na 99% následkem očkování”. To vysvětluje i upřímnost ORL – ten už se jen snaží pomoci s následky po očkování a zodpovědnost za očkovací zákrok na něm není.
  V Hradci Králové (tuším v hradecké nemocnici) je nějaký lékař – specialista na nežádoucí účinky očkování a jejich léčbu, možná byste ho mohla kontaktovat.
  Také doporučiji, abyste buď sama, nebo prostřednictvím vašeho ORL lékaře (to bude mít větší váhu), nahlásila nežádoucí účinky na sukl (http://www.olecich.cz/hlaseni-pro-sukl/nahlasit-nezadouci-ucinek) – to může pomoci ve vyřazení nebezpečné vakcíny.
  Často mě také zaráží, jak se snaží hledat příčinu problému v pacientovi, ne v samotném séru. To jsou věty typu: “Bohužel XY je přecitlivělý na složku léku AB” – tzn. pro blbce Lék je v pořádku, ale s pacientem je něco špatně. To může být i ta narážka na “zdědění celiakie”.
  Přeji hodně štěstí a věřím, že se z toho synek brzy dostane.

 7. Jety on Únor 27th, 2012

  Právě jsem dočetl článek o malé Milence, která zjevně zemřela na následky očkování MMR vakcínou, a plakal jsem u toho – http://www.dlouhacesta.cz/cz/leve-menu/nase-deti/pribehy/milenka-2-roky-virova-meningoencefalitida/c367. Jak věří budhisté, Milenka i její rodina si tím velkým utrpením odmazali spoustu karmy.

 8. jan-olov-von-wowern on Březen 28th, 2012

  Links…

  [...]Sites of interest we have a link to[...]……

 9. smotop on Březen 28th, 2012

  Sources…

  [...]check below, are some totally unrelated websites to ours, however, they are most trustworthy sources that we use[...]……

 10. meridia on Říjen 11th, 2012

  propecia…

  Nice post…

 11. Micahel Morist on Únor 21st, 2013

  Souls in the Waves…

  Very good Early morning, I just stopped in to go to your web site and assumed I’d say I appreciated myself….

 12. pawn shops las vegas 24 hours on Srpen 26th, 2014

  pawn shops las vegas 24 hours…

  Jetyho blog » Informace o MMR vakcíně, spalničkách, příuÅ¡nicích a zarděnkách…

 13. Desy Wulandari on Březen 5th, 2018

  What’s up, after reading this remarkable post i am too glad to share my experience here with friends.