Kniha Problémy s očkováním, aneb kde hledat informace o jednotlivých očkováních používaných v ČR

problemy-s-ockovanim.gif

Informace o knize

Kniha je pro mě užitečným pomocníkem pro rozhodování, která očkování si vybrat a která odmítnout pro naše dítě. Přesně takovou publikaci jsem potřeboval, když jsem jako laik tápal v oblastech vakcinace, kterým moc nerozumím, ale jež mohou dramaticky ovlivnit mrňouskovo zdraví.

Nejedná se přitom o publikaci jednostraně zaměřenou proti očkování. Např. pomocí statistik je uváděno, že až na vyjímky dochází k rapidnímu vymizení nemoci v letech následujících po zavedení hromadného očkování. To je však pouze jedna strana mince a do komplexního rozhodování o očkování vstupují i další informace, k čemuž je kniha vhodným podkladem.

Nakladatel: Alternativa
132 stran, vydáno 1995, v originále The Immunization Decision: A Guide for Parents

Úryvek z úvodu knihy o účelu publikace

Moc se mi líbil i úvod, kde autor Dr. Randall Neustaedter píše:

„Rodiče mají povinnost zajistit svým dětem nejlepší možnou zdravotní péči. Musí se tedy rozhodnout, co je lepší pro zdraví jejich dítěte – nechat ho očkovat či ne. Pokud rodiče projeví zájem o smysluplnost a účinnost očkování, jejich snaha učinit informované rozhodnutí se setká jen s malým pochopením a podporou.  Text této knížky by měl pomoci rodičům, kteří se zajímají o politiku masového očkování a o jeho účinek na dítě.“

„Tato kniha splňuje dvě funkce. První je informovat o nemocech, vakcínách a jejich vedlejších účincích. Neboť možné vedlejší účinky zůstávají před rodiči obvykle utajeny. Lékaři se často obávají, že široká diskuse o vedlejších účincích očkovacích látek by na veřejnosti mohla vzbudit nežádoucí zájem rodičů a zkomplikovat celou očkovací kampaň.

Druhým cílem publikace je podat pomocnou ruku rodičům, kteří se již rozhodli dítě podle doporučeného schématu neočkovat. Existuje řada pádných důvodů, proč se rodiče mohou rozhodnout imunizaci oddálit nebo neočkovat některými vakcínami. Toto rozhodnutí by mělo být informované a ne impulsivní a rebelantské. Rodiče potřebují znát vedlejší účinky vakcín a tyto informace jsou v knize zdůrazněny.

Přehledná fakta a statistiky pro jednotlivá očkování

Americký autor popisuje situaci s očkováním v USA, ale na konci knihy je i kapitola o očkovacím kalendáři a používaných vakcínách v České republice. Autor postupně popisuje většinu používaných vakcín, přičemž pro každou udává:

 • Statistiky výskytu nemoci v posledních letech (údaje pro USA)
  Počet výskytů na 1000 obyvatel, trendy v souvislosti se zavedením povinného očkování.
 • Příčiny nemoci, proti které se očkuje a závažnost průběhu onemocnění
  Např. uvádí statistiky smrtelných případů na 1000 případů onemocnění, možné komplikace onemocnění, věkové rozdělení nemocných (kdy je nejpravděpodobnější nemoc získat) atp.
 • Možné nežádoucí účinky vakcíny a statistiky jejich výskytu
 • Doporučení pro konkrétní vakcínu, zda je pro Vaše dítě vhodná nebo ne
  Obecně by se dalo říct, že ve většině případů očkování autor z různých důvodů nedoporučuje. Např. tehdy, kdy průběh nemoci bez očkování není vážný nebo se nemoc vyskytuje jen sporadicky a vymizela s nástupem zlepšených životních podmínek. Není to ale pravidlem, např. očkování proti tetanu doporučuje – u dětí, které jsou v častém styku se zvířaty. Očkování totiž nemá známé závažnější negativní účinky a tetanus může skončit i smrtí.

Je na rodiči, aby na základě výše uvedených faktů zvážil, jak se pro konkrétní vakcínu rozhodne. Bude se pak rozhodovat ne na základě strachu, který do něj vchází z reklamních plakátů propagujících očkovací séra, ani na základě rebelanství proti zavedenému systému. Bude to logická úvaha toho, kdo si fakta související s očkováním prověřil. Existence občanského hnutí Rozalio i této knihy svědčí o tom, že je co ověřovat.

Zajímá vás, co píše autor o konkrétním očkování?

Pokud by vás zajímalo, co se v knize píše o konkrétním očkování, zeptejte se v komentáři a já do článku shrnu uvedená fakta z knihy. Případně vzhledem k tomu, že se těžko shání, mohu knihu zapůjčit.

Viz. též článek (byť s informacemi z jiné knížky):  Informace o MMR vakcíně, spalničkách, příušnicích a zarděnkách

Odkazy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

3 Comments so far

 1. Katka on Březen 3rd, 2011

  Zdravím, moc by mě zajímalo co se v knize píše o očkování MMR …případně i zkušenosti ostatních rodičů.
  Díky

 2. Jety on Březen 7th, 2011

  Ahoj Katko, zkusím se do knížky podívat, jestli o MMR něco najdu napíšu to sem.

 3. Jety on Březen 12th, 2011