Postřehy znepokojeného rodiče o očkování malých dětí

S Lenkou jsme byli loni v srpnu na setkání lidí, kteří se zajímají o možné negativní účinky očkování na zdraví malých dětí. Setkání bylo organizováno spolkem Rozalio -sdružením rodičů za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování. Je-li jsme tam, protože jsme již v té době očekávali příchod našeho Matouška, kterému jsou nyní čtyři týdny.

Sám si myslím, že očkování je věc prospěšná, která vymítila řadu smrtelných a nebezpečných chorob.  Ale dozvěděl jsem se informace závažného charakteru, o které bych se s vámi v tomto článku rád podělil a které jsme se na setkání dozvěděli. Také uvádím, jak tyhle vědomosti aplikujeme při očkování našeho miminka.

Je to pro mě složité téma, protože jsem stejně jako většina ostatních rodičů laik, takže moje názory mohou být značně zkreslené. Věru rád bych se na tohle zkoumání vykašlal a důvěřoval odborníkům (lékařům), ale na základně nových poznatků nabytých v srpnu a při vědomí, jaké existují tlaky z farmaceutických firem, zjišťuji, že zdraví našeho miminka vyžaduje pečlivější přístup.

Fakta o očkování, o kterých jsem dříve nevěděl

Očkování může způsobit trvalé poškození zdraví

Nevěděl jsem, že očkování je značný nápor na imunitní systém. Pokud je organismus v pořádku, bez problémů se s očkováním vyrovná. Pokud se však očkování aplikuje v kojeneckém věku nebo osobě, která má imunitní systém oslabený, může očkování způsobit značné škody na zdraví. Ty mohou být i trvalé, zejména na centrálním nervovém systému.

Viz. výňatek z článku Úmrtí kojenců a batolat po hexavalentní vakcíně (“hexavakcíně”) na rozalio.cz:

V příbalových letácích hexavakcín, resp. v podrobnějších odborných informacích pro lékaře a lékárníky se uvádějí jako vedlejší účinky (hexavakcíny) řada příznaků, po nichž může úmrtí následovat. Citujme zde aspoň krátký výňatek:
“Centrální a periferní nervový systém:
Febrilní a afebrilní křeče, encefalitida (zánět mozku), encefalopatie (chorobné změny na mozku) s akutním edémem (otokem z důvodu hromadění tekutiny), koulení očima, syndrom Guillain-Barrée (stupňující se ochrnutí), svalová hypotonie (slabost svalů), neuritida (zánět nervů s různými příznaky).

Na setkání hovořili maminky z vlastní zkušenosti. Většinou hovořili o tom, že po očkování jejich malého potomka došlo k výrazné změně v chování a prožívání k horšímu. Snad nejvíc šokující případ byl ten, kdy čtyřletý chlapeček se stal hyperaktivním a tloukl hlavou o zeď a ptal se maminky dokola “Proč už to není jako dřív, mami?” Mezi další potíže maminky zmiňovaly vředy v oblasti podpaží (zřejmě zduřené lymfatické uzliny?) a zvýšenou teplotu.

Zkuste zagooglovat o dalších zkušenostech rodičů (samozřejmě pravdivost informací nelze zaručit, posouzení nechám na každém). Např. z diskuze k článku Hexavakcína aneb Co tě nezabije… na rodina.cz cituji uživatele Tilasmi:
“My jsem bohužel měli něco podobného při naočkování šetrnou vakcínou. Reakce byla ale mnohem masivnější, trvala tři týdny, dcera přestala úplně jíst napuchla, špatně dýchala – no hrůza… a kdyby nebylo homeopatie, tak nevím. Podařilo se nám alespoň prosadit změnu vakcíny a odložení očkování až bude mít malá rok.

Výrobci očkovacích látek mají povinnost vypracovat klinické hodnocení

Klinická hodnocení se provádí u všech originálních léčivých přípravků, tedy i u očkovacích látek. Definice klinických studií je dána zákonem 378/2007 Sb. o léčivech a vyhláškou 226/2008 Sb. Na našich webových stránkách najdete databázi klinických studií. Informace najdete také na našem informačním portálu www.leky.sukl.cz. (Mgr. Petra Keřková, Státní zdravotní ústav kontroly léčiv)

Pozn.: Na www.leky.sukl.cz ve vyhledávání léků jsem nalezl informace o všech vakcínách, které jsou v Povinnem očkovacím kalendáři. U látek s registrací začínající EU byli k dispozice i studie účinnosti na stránkách Evropské lékové agentury EMEA, u ostatních látek jsem však našel jen příbalový informační leták a Souhrn údajů o přípravku.

Hexavakcína není výborný nápad, ale zmnožené riziko

Dříve se očkovalo naráz vždy maximálně proti jedné nemoci. Hexavakcína je moderní vynález, kdy v jedné injekci je očkování proti kombinaci 6ti nemocí. Problém je v tom, že se tělíčko musí vypořádat s více očkovacími látkami najednou.

Spekulace: Nabízí se vysvětlení, že stále více a více farmaceutických firem se snažilo dostat se svojí očkovací látkou na seznam povinného očkování (jedná se o zaručený zdroj peněz), až by celkový počet očkování po jednom znamenal neustálé návštěvy rodičů u doktorky. Proto hexavakcína mohla být řešením, jak ušetřit rodiče častých návštěv a zároveň přibrat další očkovací látky do povinného kalendáře. Samozřejmě na úkor dětí.

Viz. např. zkušenosti maminky s hexavakcínou, kdy holčička zvracela a měla zvýšenou teplotu – Hexavakcína aneb Co tě nezabije… na rodina.cz

Očkované dítě nezaručuje 100% jistotu nenakažení proti nemoci

Úspěšnost proočkování není stoprocentní, pro některé nemoce se udává, že pouze snižují možnost nákazi nemocí, proti níž je očkování určeno (např. u komerčních vakcín chřipky je ochrana 70% – 90% – zdroj Třináctka č. rozhlas na téma očkování). Pokud dítě nemoc chytí i navzdory očkování, může však mít lehčí průběh než dítě neočkované. Také ochrana proti nemoci je nejsilnější po očkování a s postupujícími roky klesá. Např. u TBC zcela vymizí po 15 letech. U některých nemocí očkovací látka funguje jen proti některým formám (mutacím) nemoci.

 V Německu vznikl spolek trvale poškozených očkováním

Tento spolek sdružuje lidi, kteří byli poškozeni očkováním, které jsou v Německu povinné. Již několik soudních sporů bylo rozhodnuto ve prospěch těchto lidí a ti vysoudili odškodnění na státu, který všem očkování nařizuje.

Jak přistupovat k očkování vlastního dítěte?

Jsou rodiče, kteří své děti odmítají očkovat úplně. Mezi ně mi patřit nebudeme, ale budeme dodržovat následující pravidla:

 1. Očkovat dítě v co nejstarším věku (kdy má již co nejlépe vyvinutý imunitní systém).
  Z tohoto důvodu jsme jednoznačně odmítli očkování v porodnici na TBC. Co je to za nápad podrobit čerstvě narozené miminko takovémuto šoku! Zákon umožńuje odložit očkování až na šestý týden, čehož využijem.
  Aktualizace 21.8.2010: Jak upozornila Jany v komentáři, očkování proti TBC je již možné dělat až ve dvou letech a je možné, že v blízké budoucnosti už nebude povinně. Díky Jany :)
  Detailní a erudované informace o očkování proti TBC viz. článek Prečo (ne)očkovať proti TBC v pôrodnici
 2. Před jakýmkoliv očkováním se ujistit, že je dítě nejen fyzicky, ale i psychicky naprosto v pohodě.
 3. Po očkování pečlivě sledovat reakce imunitního systému dítěte. Jak poradil jeden homeopat, pokud tělíčko zareaguje teplotou nebo jiným způsobem, který neohrožuje život dítěte, nechat reakci plně proběhnout, pokud možno do procesu nezasahovat a nechat tělo vypořádat se se situací.
 4. Neočkovat proti nemocem, které nejsou součástí povinného očkovacího kalendáře a které jsou “dobrovolné” a “to nejlepší pro vaše dítě”.
 5. Vyhnout se hexavakcíně a pokud to půjde, raději navštívit lékaře víckrát, ale očkovat vždy pouze proti jedné nemoci najednou.
 6. Neočkovat proti žloutence typu B (což je součást hexavakcíny) do 12 let věku. Tato nemoc se nachází ve všech tělních tekutinách, ale hlavně se přenáší krví nebo sexuálním stykem a očkování je tedy pro malé dítě nepotřebné. Je však třeba dát pozor na sdílení hygienických potřeb (např. zubní kartáčky), protože na nich může ulpět byť i mikroskopické množství krve a dojít tak k nákaze (díky Kateřině za upřesňující komentář).

Poděkování

Na závěr bych chtěl moc poděkovat členům sdružení Rozalio, za možnost sejít se s ostatními rodiči a poslechnout si řadu přednášek na téma očkování. Jsem rád, že snad se vyvarujeme nejhoršího a díky lepší informovanosti věřím, že pro naše dítě učiníme ta nejlepší rozhodnutí. Budu rád, pokud se s ostatními podělíte o svoje zkušenosti nebo názory v diskuzi pod článkem.

Odkazy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

16 Comments so far

 1. Kateřina on Leden 5th, 2009

  Ahoj, nedá mi to a reagují. Zásadně nesouhlasím s tím, co je v článku popsáno. Mám dvě děti a také velmi přemýšlím nad vším, čemu své děti vystavuji. Jsem matka, co si přečte kde co, ale myslím, že to nejdůležitější je, neztratit svou hlavu a přemýšlet o tom všem dohromady, nevytrhávat věci z kontextu, přemýšlet o dítěti ne jen o svém užitku. Každé – KAŽDÉ očkování se dělá POUZE tehdy, je-li dítě či dospělý ZCELA v pořádku. Lékař vždy vyšetřuje a teprve potom očkuje. Dělá-li to ošetřující lékař Vašeho mrňouse jinak, najděte si lepšího lékaře. Imunitní systém se buduje průběžně a posiluje ho i očkování i setkání se s infekcí, chorobou, nákazou. Co se týká horečky, teploty. Teplota do 38°C by se srážet neměla nikdy neboť nikdy nevíš, k čemu ta teplota patří. Srazíš-li teplotu nemusíš přijít na příčinu nemoci a zle se Ti to jednou vrátí. Má-li tělo teplotu 38°C a více, začíná startovat obranný systém a tělo si začíná vytvářet protilátky, což je nesmírně důležité pro pozdější setkání se se stejnou nákazou. Nemůžu ani souhlasit s nevhodností hexavakcíny. Zdravému dítěti neublíží. Myslím, že chodit několikrát na očkování se zdravým dítětem jen proto, že někdo někdy napsal (mimochodem jistě byl z nějaké farmeceutické firmy, která zrovna tuto hexavakcínu na trh nedodává) mi přijde postavené na hlavu. Rozhoduješ o dítěti, které se nemůže bránit Tvému chování. Vystavuješ ho několikanásobně vyšší psychické i fyzické zátěži spojené s očkováním. Bylo by to příjemné Tobě? A to jsi už dospělý a ledacos vydržíš. A ještě něco k té zmiňované žloutence. Ta se přenáší například i slinama, takže jednoho krásného dne pojede Tvé dítě na školku v přírodě, na návštěvu, kamkoliv. Tam si JEN půjčí zubní kartáček, protože zrovna svůj zapomene doma (je dobře vychované a tak ví, že bez vyčištěných zubů to nejde). Kde máš jistotu, že se nenakazí? Dokud budeš mít stoprocentní přehled o čase dítěte, uhlídat se to dá. Nástupem školky už však tuto výsadu navždy ztratíš a kde budeš brát pak jistotu, že je Tvé dítě zdravé?Že nemá třeba žloutenku, která může mít celoživotní následky? A to třeba jen a jen proto, že jsi nechtěl nechat své dítě očkovat? A co třeba zahozená jehla od feťáků v pískovišti, na trávníků, v lese, na hřišti? Ani se nemusíš dozvědět, že se Tvé dítě o něco píchlo, zranilo. A co pak???

 2. Jety on Leden 5th, 2009

  Dobrý den Kateřino, díky za komentář. Myslím, že se shodneme v tom, že nám oběma na zdraví vlastních dětí velmi záleží. S tou horečkou také souhlasím, taky bych ji nesrážel léky a nechal reakci proběhnout (jak to uvádí článek). Ohledně očkování proti žloutence, v hexavakcíně se jedná o žloutenku typu B, která se nepřenáší slinami, ale krví. Oslintáním kamarádova kartáčku by se dítě mohlo nakazit typem A, který ale v hexavakcíně není. Samozřejmě se může stát, že se dítě nakazí od zahozené jehly, toho rizika se bojím, ale bojím se ho míň, než následků hexavakcíny a proto jsem se rozhodl takto. Je to každého volba i každého zodpovědnost a následky si poneseme s dítětem sami.
  Je pravda, že více návštěvami u lékařky při rozložení očkování na více samostatných dávek bude pro dítě větší psychický stres (z toho se ale dítě vyspí), ale fyzický stres bude právě nižší kvůli tomu, že nebude čelit šoku několika (byť umrtvených) očkovacích látek naráz.

 3. Kateřina on Leden 7th, 2009

  Žloutenta typu B se skutečně přenáší i slinami(tedy i zmiňovaným zubním kartáčkem).Více na http://www.vseozloutence.cz.Kateřina

 4. Jety on Leden 7th, 2009

  Díky za opravu a odkaz Kateřino, máte pravdu, je skutečně možné se nakazit kartáčkem. Opravil jsem text článku. Též viz. http://www.szu.cz/tema/prevence/hepatititdy-zloutenky, kde se uvádí:
  Virus byl nalezen téměř ve všech tělních tekutinách, ale pro přenos infekce má největší význam krev, dále sperma a poševní výměšek (sekret).
  … a …
  V přenosu nákazy se uplatňují i společně užívané holicí strojky, zubní kartáčky a všechny předměty, na nichž může ulpět i mikroskopické množství krve.

 5. Jety on Leden 9th, 2009

  Opravil a doplnil jsem informaci o tom, že výrobci MAJÍ povinnost klinického hodnocení pro očkovací látky.

 6. [...] Na serveru mojetehotenstvi.cz byl dne 28. února 2009 publikován článek Kolaps 4 měsíčního dítka, který se odkazoval na můj článek Postřehy znepokojeného rodiče o očkování malých dětí. [...]

 7. [...] v mnohém jsou doporučení nachlup stejné se závěry, které jsem si pro sebe udělal v článku Postřehy znepokojeného rodiče o očkování malých dětí. Znamená to pro mne pozitivní zpětnou vazbu, že cesta, kterou jsme pro očkování našeho [...]

 8. Jety on Červenec 20th, 2009

  Miroslav Stibor mi poslal odkaz na nový blog o prasečí chřipce. Blog by měl přinášet v češtině informace, jimž hlavní média nevěnují tolik pozornosti a dále zvažovat servírované informace a hledat pravdu.
  Blog najdete na http://praseci-chripka.blogspot.com/2009/07/ockovani-rizika.html.

 9. Eva F. on Září 27th, 2009

  Jety, přišla jsem vás podpořit ve vašem smýšlení. Jsem sice maminkou, která k informacím, týkajích se negativ očkování přišla až potom, co má dcera prošla kompletně základním očkováním, ale přesto jsem dospěla ke změně názoru.

  Mrzí mne , že zde v ČR je nastavena taková politika, že my rodiče jsme přesvědčováni o naprosté neškodlivosti vakcín a donuceni spoléhat se na lékaře, neb nám to přikazuje zákon.

  Jen menší úprava ve vašich informacích. Na řadu nemocí, které jsou obsaženy v povinném očkovacím kalendáři, neexistují monovakcíny. S monovakcínou se setkáte pouze v případě TBC, tj. BCG vakcína, Tetanu a žloutenky typu B. Ostatní vakcíny jsou rekonbinací tří nemocí najednou viz. MMR vakcína proti spálničkám, zarděnkám a příušnicím. Nebo vakcína, která zahrnuje záškrt, tetanus a černý kašel. Tudíž až tak na výběr není.

  Změny , tím myslím pozitivní, proběhly a probíhají v případě BCG vakcíny. Odklad nemusíte situovat jen po šestém týdnu života dítěte, ale až do půl roku života dítěte. Viz tento odkaz http://www.pneumologie.cz/.
  Nehledě na to, že všeobecně se začíná veřejně hovořit o tom, že BCG vakcína bude zrušena úplně, protože vědci došli k závěru, že ochrana touto vakcínou není taková, jaká by měla být. Důkazem toho je i to, že bylo zrušeno přeočkování v 11 letech dítěte. Je již dobrovolné.

  Co se týká Hexavakcíny, tak po tom, co jsem měla možnost si prostudovat a přečíst, tak mi její zavedení připadá spíše jako marketingový tah, který je postaven na soucitu rodičů, kteří uvěří tomu, že dítě špatně snášejí vpich, ale už jsou nuceni nemyslet na to, co se s dětským organismem děje v momentě, kdy je nucen poprat se se šesti nemocemi najednou.
  Souhlasím s vámi v tom, že to co si dítě psychicky odnese z ordinace je to nejmenší zlo, které se mu v daný moment děje. Sami lékaři ve svých studiích potvrzují, že není vyloučeno, že organizmus dítěte nemusí po vakcinaci mít dostatečnou imunitní odpověď na všechny infikované nemoci a proti některým si nevybuduje umělou imunitu naplno. Ono postupné očkování mělo svůj účel, který se samozřejmě tímto marketingovým tahem smazal a upadl v zapomnění.

  Já sama jsem v současné době hodně velkým skeptikem a přemýšlím sama nad sebou a hlavně nad svou dcerou, jakou genetickou zátěž jsem jí tímto předala do budoucna.
  Utopickým přáním je, přesunout povinnost očkovat ze zákona, do úrovně dobrovolné, kdy rodiče na základě odborných a úplných informací mohou sami rozhodnout o tom, zda očkovat či ne, jak je tomu v mnoha vyspělých státech EU.
  Vroucným příním je, aby mi bylo dovoleno u dalšího dítěte posunout očkování až na druhý či třetí rok života dítěte. Kdy je možné provést plnohodnotné testy na imunitu dítěte a tím prokázat, že je schopno zátěž očkování unést a i tehdy se moci rozhodnout, proti které z nemocí je to opravdu nutné.

  Nevím, někomu možná, mě tedy nepřipadá košer, že dítě v prvních dvou letech života je nuceno vytvářet si imunitu vůči 10-12 nemocem, a při tom s většinou z nich má nízkou pravděpodobnost onemocnět. Dětský imunitní systém dostává povel se proti těmto nemocem bránit a neustále zůstávat v pohotovosti. U některých nemocí dochází k přeočkování, protože jejich poločas rozpadu účinku je situován na 5, 10, 15 let. Bohužel některé děti nedostanou do vínku silnou imunitu a protože jsou zatíženy již tvorbou protilátek proti těmto nemocem, tak nedokáží zvládat běžné infekce nebo jsou lehce napadnutelné novými nemocemi, kterým by třeba hypoteticky řečeno jinak odolali.

  Závěrem, žádné očkování nepřinese doživotní imunitu. Jedná se totiž o imunitu umělou … získanou. Zastávám názor, že dětské nemoci by se měli prodělat v dětství, protože dětský organizmus v kombinaci s dnešní vyspělou lékařskou péčí, dokáže nemoc ve zdraví překonat a získat si u většiny z těchto nemocí doživotní přirozenou imunitu.
  Neříkám, že očkování je zcela špatné, ale je komercionalizováno a dostává se do úrovně velmi výnostného obchodu, kdy není brána v potaz individualita imunitního systému dítěte, jako jednotlivce, ale bagatelizována a mnohdy bezmyšlenkovitě aplikována , bez ohledu na následky.

  K jedné z pisatelek. Ne všichni lékaři jsou uvědomělí a ne všichni disponují dostatečnými informacemi o daných vakcinačních látkách. Kdyby jste se ptala do podrobna, viděla by jste, kolik toho váš pediatr neví. Do novorozence zkrátka nevidíte a pokud odborná veřejnost tvrdí, že není možné novorozenci otestovat funkčnost imunitního systému, tak ani váš pediatr to vědět nebude neb čerpá jen z tabulek a statistických dat. Jenže vaše dítě není tabulka ani statistika.
  Jediný, kdo dokáže se erudovaně vyjádřit i imunitě vašeho dítěte jsou lékaři a vědci v Imunologickém centru v Praze :-)

 10. Deracles on Říjen 22nd, 2009

  http://www.mustwatch.cz/film/anita-petek-dimmer-ockovani-impflugen/
  Jde jen o to, čemu chcete věřit. Já už bych se nenechal očkovat proti ničemu a dítě už vůbec ne…

 11. Jety on Listopad 4th, 2009

  Zdravím Deracla, děkuji za tu přednášku. I když trvá hodinu a čtvrt, určitě stojí za ten čas. Až budu mít chvilku, zkusím vypíchnout hlavní body do samostatného článku.

 12. jany on Srpen 9th, 2010

  ahoj, přidávám svůj názor, i když už je to víc jak půl roku od poslední diskuze. Chci jen poznamenat, že není nutné očkovat dítě proti TBC do 6 týdnů, jak je v článku psáno a odkazováno na zákon. Když si zavoláte na plicní oddělení, které má očkování na starosti (tzn. neprovádí to pediatr), řeknou vám, že máte přijít až kolem 2 roku věku dítěte, až po základním očkování. Plně souhlasím s tím, že očkovat 4 denní dítě je opravdu velká blbost a neohleduplnost. Lékaři na plicním byli mnohem více v pohodě než primářka v porodnici. A ještě jedna důležitá věc: Mezi jakýmkoli očkováním a TBC musí být odstup aspoň 4 měsíce, aby nedošlo k vedlejším účinkům. Mimochodem, povinné očkování TBC bude nejspíš v tomto roce zrušeno, a to pouze díky kauze, kdy rodiče nechtěli dát očkovat své dítě proti TBC a stát jim chtěl dát pokutu. Vyhráli to u Ústavního soudu. Stát vám totiž dá povinnost očkování, ale když má nést odpovědnost za to, že se z dítěte stal mrzák díky očkování, tak už to není jeho záležitost. Nedovoláte se pak k nikomu.

 13. Jety on Srpen 21st, 2010

  Ahoj Jany, děkuji za aktualizované informace o TBC, doplnil jsem je do článku. O té kauze, kde rodiče, kteří TBC neočkovali, to vyhráli u soudu, jsem nevěděl. Udělalo mi to radost.

 14. Mina on Srpen 1st, 2011

  Begun, the great itnneret education has.

 15. estate marketing real seminar on Březen 29th, 2012

  Awesome website…

  [...]the time to read or visit the content or sites we have linked to below the[...]……

 16. playda on Duben 17th, 2013