Jednorázové versus látkové pleny – porovnání nákladů

V tomto článku se dočtete o srovnání nákladů na jednorázové plen ve srovnání s látkovými. Na myšlenku to takhle vypočítat mě přivedl Honza Novotný se svým komentářem k článku  Malá taška netříděného odpadu za týden s miminkem. Přináším srovnání finančních nákladů s cílem odhadnout náklady ekologické.

Jak vypočítat ekologické náklady?

Protože nemám lepší měřítko jak porovnat ekologické náklady, použiju měřítko ekonomické a zjednoduším to tak, že co je levnější, je ekologičtější. Cena koresponduje s množstvím přírodních zdrojů na výrobu.

Tyto náklady spočítám za předpokladu, že je dítě v šestinedělí a přebalujeme 10x denně. V závěru ještě náklady přepočítám na situaci, kdy je dítě již ve věku, kdy stačí přebalit jen jednou denně (v tom věku je nevýhoda fixních nákladů na nákup látkových plen výraznější).

Zanedbání ceny lidské práce ve výpočtu

Jsem si vědom toho, že tím zjednodušením zanedbávám podíl lidské práce na ceně. Lidská práce je drahá a přesto ekologická. Např. pokud bychom takto zjednodušeně porovnávali ekologické náklady na koš na prádlo z plastu co se prodává za 99 Kč v Kauflandu nebo ten proutěný, co uplete děda na zápraží z proutků, co mu rostou u plotu a prodá ho za 300 na místním trhu, šeredně bychom se spletli.

U jednorázových plen však předpokládám velmi malý podíl lidské práce a velkou míru automatizace, takže snad chyba nebude velká.

Zanedbání ekologických škod nezapočítaných do ceny

K dalšímu zanedbání dochází ve výpočtu tím, že ne všechny ekologické škody (zejména ty budoucí), se dnes zahrnují do ceny. Např. při výrobě elektřiny spalováním uhlí dochází k dramatickým škodám na globálním klima, což však zatím v ceně elektřiny není dostatečně promítnuto.

Výpočet nákladů

Pro výpočet nákladů uvažuji celkový počet přebalení 4320 za dva roky s miminkem (vypočítáno tak, že první měsíc počítám 10 přebalení denně, a 24. měsíc již jen jedno přebalení denně).

Látkové plenky – cca 10870 Kč na jedno miminko

S látkovými plenkami souvisí tyto náklady:

 • Elektřina na praní – 0,353Kč na 1 přebalení
  Látkové plínky nám naplní pračku jednou za dva dny (miminko je dva týdny staré). Pereme na režim E, což podle návodu k pračce je 1kW a 43 litrů. V pračce je plínek na 15 přebalení (je to mix čtvercových a All-in-one plínek).
  Podle roční spotřeby elektřiny pro náš byt (obsahuje i fixní náklady, nejen vyměřenou cenu za kW) vycházi cena za 1 kW 5.29 Kč (0.656 MWh za 3.470.67Kč), tj. 5.29 na jedno vyprání a 0,353 Kč na jedno přebalení.
 • Voda na praní – 0.275 Kč na 1 přebalení
  Průměrná cena za 1 m3 vody v ČR za rok 2008 je napříč regiony 56.57 Kč. Kromě vody v pračce ještě spotřebujeme 30 litrů na vodu ve dvou kýblích, kde se plýnky před praním namáčejí a na sprchu pro omytí toho nejhoršího. Cena za (30 + 43)l vody je tedy 0.073 x 56.57 = 4.13 Kč, tj 0,275 na jedno přebalení.
 • Pořizovací náklady na plenky – 7320 Kč
  Plenky jsme kupovali z různých zdrojů (většinou různé sady z druhé ruky). Poté, co jsme získali zkušenosti s tím, co chceme, jsme pak dokoupili i sadu nových plenek.

  • Mix sada z druhé ruky od paní, co jsme potkali na setkání sdružení rozalio. 2100 Kč
   • čtvercové plenek
   • 4 AllInOne – velikost middle-large
   • cca 4 kalhotkových plenek – velikost middle, už dost zašlé
   • 6 plenktových kalhotek – polyester a fleece (cena za nové cca 350Kč), dávají se na kalhotkové pleny proti prosáknutí do oblečení)
  • 5 All-In-One plenek (použité, koupené přes Internet, velikost SMALL). Ty jsou vhodné díky rychlému a snadnému přebalení, třeba když hlídá babička zvyklá na jednorázové plenky; 5 x 240 Kč = 1440 Kč
  • (AKTUALIZOVÁNO 7.3.09) 14 nových kalhotkových plenek (bambus a biobavlna) univerzální velikost (dají se zmenšit pomocí přeložení a patentek) včetně savých vložek; 20 x 270Kč = 3780 Kč
 • Předpokládáme, že nám vydrží “celé miminko” :) , tj. 700 dní. Cena na den je tedy 7320/700 = 10.45
 • Opotřebení pračky – 2000 Kč
  Počítám, že pořizovací cena pračky byla 10000 a že praním “spotřebujeme” pětinu trvanlivosti pračky.
 • Prací prášek – 0,50 na 1 přebalení
  Prací prášek pro dětskou pokožku Lovela stojí 150 Kč za 2 litry a vystačí na 20 vyprání, tzn. 7,5 na jedno praní a 0,50 na jedno přebalení

Jednorázové plenky – cca 17280 na jedno miminko

Balík jednorázových plenek na internetovém obchodě stojí 283Kč za 43 plenek, tj. (283/43) = 6.50 Kč na den. Kolega, který však plínky skutečně kupuje a čeká na různé akce, mě opravil, že v Tescu mají kvalitativně dostačující plýnka za 3-4 Kč, budu tedy počítat 4 Kč za kus. Např. plenky Pampers Junior kolem 180 Kč za 50 Ks stojí 3.6 Kč za jedny plenky. Celkem tedy 17280 Kč za nákupy.

Pozn.: (AKTUALIZOVÁNO 7.3.09) V nákladech  nejsou započítány náklady na častější nákupy spojené s používáním auta (benzín, opotřebení auta), neznám totiž žádnou cestu, jak to s rozumnou přesností spočítat.

Shrnutí

Můj závěr je, že jednoznačně používání látkových plenek je výrazně za celé zhruba dvouleté užívání pro jedno dítě levnější o 6400 Kč a tudíž podle výchozího předpokladu ekologičtější. Úspora může být navíc ještě větší, pokud se některé z látkových plýnek použijí i pro další dítě.

Odkazy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

38 Comments so far

 1. mandark on Prosinec 14th, 2008

  Měl bys srovnat i ekologickou zátěž – vyčistění vody s práškem oproti zavežení na skládce… :)

 2. Honza Novotný on Prosinec 15th, 2008

  Nelíbí se mi ten zanedbaný podíl lidské práce. Podle mého názoru se jedná právě o tu položku, které v mém uvažování hraje zcela zásadní roli. Navíc čím víc je prcek starší, tím míň se mi chce věnovat čas na tyhle rutinní povinnosti – prťe jich i tak přinese poměrně dost – uklízením počínaje, vařením, hraním si s ním, vycházkami ven, praním klasických věcí, které špiní neuvěřitelnou rychlostí. Můžu ti říct, že mám chvíle totální deprese, protože dřív byl člověk zvyklý na tu pravidelnou chvilku pro sebe, kdy třeba jen pařil nebo si četl a tak. Možná se to zdá jako nesmysl, ale podle mého názoru člověk potřebuje mít chvíli odfrk, protože jinak je nervní, věčně věků se špatnou náladou. Z toho důvodu se snažím rutinní věci minimalizovat (nákupy 1x za 3 neděle apod.).

 3. Honza Novotný on Prosinec 15th, 2008

  Jak bude vypadat výpočet, když tam zahrneš lidskou práci s totálně podhodnocenou sazbou 40 Kč/ hod?

 4. Popelka on Prosinec 16th, 2008

  Musím zkonstatovat, že článek mě trošku nadzvednul ze židle. Kde jsi přišel na to, že se dítě přebaluje jednou denně? Máme doma 18ti měsíčního syna a přebalujeme ho tak 4x denně, protože bojkotuje nočník – což je mimochodem u dětí naprosto normální. A zkoušel jsi někdy vyprat dětský hovínko z plínky nebo z čehokoli jinýho? Jde to hodně blbě. Taky jsi v článku opomněl zmínit náklady na žehlení a o hodnotě lidské práce nemluvě? Copak na to vůbec říká manželka?
  Látkových plínek jsem si do začátku pořizovala cca 80 a všechny je vyžehlit byla docela dřina a hlavně to zabralo dost času.
  Nejsem zrovna 2x happy, že z jednorázovek je tolik odpadu, ale popravdě radši budu čas věnovat miminku než praní a žehlení plínek. A to ani nemluvím o tom, že novopečená maminka je ráda, když si jde lehnout spolu s miminkem, než aby skotačila kolem prkna a pračky. I tak má na starosti dost jiných věcí, který musí zvládat.

 5. Jety on Prosinec 16th, 2008

  Ahoj Honzo a Popelko, díky za hodnoté komentáře do diskuse. Úplně souhlasím, že je lepší se věnovat dítěti, než trávit čas víceprácemi. Pokusí se odpovědět, jak je to s tím časem:

  1) Látkové plenky se musí skládat tři na sebe, to je potřeba na jedno přebalení. Každá plýnka se přeloží na třetiny (ty větší na čtvrtiny, což je rychlejší), a pak ten dlouhý pruh na dvě třetiny. Na jedno přebalení jsem to měřil a je to kolem minuty. Modernější plýnky trvají kratší dobu, protože jsou silnější a nejsou potřeba tři, stačí dvě.

  2) Je potřeba umít hovínko z plýnky – je vždycky jen na vrchní ze tří plýnek, ostatní jsou jen “zahnědlé”. Dáme plýnku do umyvadla a sprchou spláchneme hovínko do odtoku (zatím to jde, je to jen hořčice), pak všechny tři plýnky hodíme odmočit 10l do kýble, který je na vaně a čeká na vyprání. Čas jsem neměřil, ale odhaduju tak dvě minuty (občas je ještě potřeba sprchou připustit vodu do kýble).

  3) Plýnky nežehlíme, to bychom se z toho opravdu zbláznili. Radili jsme se o tom s dvěma maminkami, jedna měla 4 děti, druhá 5, obě nežehlí a žádné problémy na kůži miminek jim to nepůsobí (nám zatím také ne).

  K tomu “Kde jsi přišel na to, že se dítě přebaluje jednou denně?” asi to bylo špatně pochopeno, myslí se tím, že když jsou dítěti dva roky, tak stačí už jen jedna plýnka denně třeba na noc, protože přes den už umí chodit na nočník. Vycházím z rovnice počet přebalení = 10.39 – (věk dítěte v měsících)*0.391. což pro vašich 18 měsíců vyjde 3.352 přebalení.

  Ještě by stálo zato přepočítat tu cenu za newborn, kolega mě opravil, že je to cca 4,50, ne těch 6.60 co jsem našel já.

 6. Popelka on Prosinec 16th, 2008

  Pokud nežehlíte, tak to chápu, že je více času. Na druhou stranu pro mimi minimálně do ukončeného 3.měsíce by se mělo přežehlit naprosto všechno a není to jenom o problémech s kůží.

 7. Jety on Prosinec 27th, 2008

  Doplnil jsem výpočet tak, aby ukazoval cenu za celkové období přebalování dítěte (vychází mi to 10870 Kč látkové, 19280 Kč jednorázové).

 8. nina on Leden 7th, 2009

  Čtvercové plenky jsem žehlila do půl roku,ostatní látkovky se nemusí žehlit.Mám zkušenost s jednorázovkama u dvou dětí,látkovky dávám až třetímu dítku a jsem moc spokojená.
  Počúrané plenky dávám do kyblíku s víkem,pokakané propláchnu studenou sprchou a šup s nima do kyblíku.Peru na 60st.

 9. Jety on Leden 7th, 2009

  Díky za info Nino, taky se mi zdá, že se to dá snadno zvládnout. Doteď jsme používali jenom čtvercové plenky, ale včera jsme si koupili 11 ks Popliny z bambusu a přírodní bavlny tak jsme zvědavý, jak to půjde. Už po prvním dnu používání těch nových plínek mu zmizela opruzenina, což je príma.

 10. sharka on Leden 21st, 2009

  Rada bych se podelila o sve zkusenosti s latkovkama. pouzivame je na nase 4mesicni mimi uz od narozeni a jsem spokojena. poridila jsem cca 80 ks ctvercovek ruzne po znamych – tedy zdarma a tyto davam malemu zatim v novorozeneckem skladu s jednou vlozenou plinkou a svrchnima plenkovyma kalhotkama.pleny skladuji v kybli namokro, peru 1-2x tydne v ekologickem prasku. Proti hovinkum jsme se obrnili separacnimi plenkami, ktere sice neco stoji, ale jsou prakticke. Navic ne vzdy je mimi pokaka a z pocuranych vypranych celulozovych separacek delam domaci vlhcene ubrousky. Posledni dobou vsak mame pokakanych plen minimum, nebot kakame do nocnicku. nad kterym jej kdyz tlaci podrzim, takze se maly treba cely tyden nepokaka.
  Pleny zehlim po jedne strane, vetsinou jiz prelozene napul, coz praci usnadni. Krome toho, ze jsem presvedcena o ekologicnosti uzivani latkovek a jejich prospesnosti na zdravi miminka (prodysnost, formovani kyclicek) spatruji bonus latkovek v tom, ze nemam tolik spinavych Pocuranych, pokakanych) oblecku. Kdyz totiz malemu dam na noc jednorazovku a polozim jej na bok, zarucene bude mit do rana procurane tricko az k podpazdi. Podobne je to se stolickou, ktera, stejne jako moč snadneji vyteka z jednorazovek, nebot nesaji tak rychle jako latkovky. Latkovkam tedy fandim :-)

 11. Jety on Leden 21st, 2009

  Ahoj Sharko, moc díky za super příspěvek i za tvé přírodě šetrné chování.
  Kakání do nočníčku je výborná věc, říkáme tomu pracovně tzv. “bezplenková metoda”, ale zatím jsme se nedostali k tomu ji vyzkoušet. Potkali jsme jednu maminku, která nad nočníček dává holčičku i čůrat a říkala, že už blížící čůrání na ní v 90% případů pozná a plenky nedává vůbec (jen v těch 10% musí vyměnit oblečení :) ). Vyžaduje to prý velké sladění s miminkem a hodně pozornosti, kterého je těžko za normálního provozu dosáhnout.
  Taky používáme separační vložky, koupili jsme ty co se dají vyhodit do záchodu. Ty cca 3-4x přepereme, než je vyhodíme.
  Párkrát jsme použili jednorázovku Pampers Newborn a ty nám neprotýkali.

 12. Sturnus_vulgaris on Březen 7th, 2009

  Mám takový pocit, že pořizovací cena látkových plenek tak, jak ji uvádíte, je poněkud podhodnocena. Zřejmě opravdu používáte jen klasické čtvercové plenky, ale na trhu je řada kalhotkových plen, které si troufám říci, jsou poněkud modernější a snadnější k použití. Troufám si říci, že u těchto typů uživatelsky komfortnějších plen se dostanete nejméně na částku 6000,- Kč, a to ještě za předpokladu, že koupíte převážně plenky jednovelikostní. Navíc představa, že všechny pleny použijete i na další děti, případně že vše pořídíte z druhé ruky, není také zcela na místě. Vzhledem k tomu, že používání látkových plen jde ruku v ruce s ostatními formami ekologického chování, většina lidí, kteří je používá, pere v mýdle (mýdlovém slizu, ořeších, případně v šetrných pracích prostředcích), které nejsou schopny plně odstranit např. zabarvení po stolici, čímž se hodnota výrobku nejen esteticky snižuje. Kromě toho časem u kalhotkových plen poněkud zajdou suché zipy.

  Skutečně nemám nic proti látkovým plenkám, ale musím napsat, že mnohdy ne zcela pravdivá a férová prezentace, které se látkovým plenám v poslední době od přívrženců dostává, je paradoxně to, co mě od používání nejvíc odrazuje. Kromě toho bych si dovolila poukázat na skutečnost, že účtovat 2000,- Kč za benzín a jiné náklady s autem za situace, kdy do obchodu jezdítě na větší nákup tak jako tak, opět není zcela fér argument. Anebo vy snad auto nepoužíváte?

 13. Jety on Březen 7th, 2009

  Paní “Sturnus Vulgaris”, velmi děkuju za komentář. Pozorně jsem si ho pročetl a zjistil jsem, že se nedá než souhlasit.
  V článku byla skutečně pořizovací cena látkových plenek podhodnocená. Nebyl to úmysl, ale spíš nedostatek zkušenosti. Věřil jsem, že si vystačíme se sadou, kterou jsme pořídili v počátku. Nedlouho nato poučeni přebalováním jsme však pořídili ještě sadu 14ti nových kalhotkových plen.
  Do článku jsem tedy doplnil podrobnější informace, čísla jsem přepočítal a nyní vychází látkové na 7320Kč.
  Námitku ohledně příliš vysokých nákladů na auto akceptuji také, pro obavu z nepřesného odhadu jsem raději tuto částku z výpočtu pro jednorázovky vyhodil. V článku tyto náklady jen zmiňuji, kdo chce odhadne si částku sám.
  K vaší otázce ohledně auta – auto zatím nepotřebujeme a nemáme, na velké nákupy jezdíme na kole s kárkou ve vleku.
  Díky za poznámku ohledně opotřebení suchých zipů. Lze ho zmírnit sepnutím zipu pro praní. My ale máme raději plenky s tzv. druky (= plastové patentky), tam to opotřebení není takové. Sice se nedají zapnout na libovolnou vzdálenost, ale to nám nevadí.

 14. Sturnus_vulgaris on Březen 8th, 2009

  Pane Jety, potěšilo mě, že dokážete ustát argumenty, což pro většinu lidí používajících látkové pleny není bohužel příliš typické… A věřte mi, že si toho cením.
  Ještě k tomu autu… můžete na kole s kárkou jezdit konec konců i pro ty jednorázovky :-) (apropos, my auto také nemáme, takže pěkně ručně :-) , ve městě, kde bydlím, by tahání kárky na kole v tom provozu bylo asi slušně řečeno o ústa :-) ).

  Jen pro úplnost, před nedávnem jsem si dělala cenové porovnání i já a musím říci, že mi jednorázové pleny vyšly podle mých propočtů pouze o dva tisíce dražší. Tím však nijak nezpochybňuji Vaše výpočty, ono totiž v tom počítání je hodně promněných, například v tom směru, kolik plen budete mít ve výbavě a jak často je budete prát a v čem, stejně jako jaký typ látkových či jednorázových plen si pořídíte.
  Pro mě by už ty dva tisíce nepředstavovaly takový rozdíl v časovém horizontu dvou let. Protože když si k tomu spočítám náklady na vlastní práci a čas spojený s praním (mnohdy ještě žehlením), tak se dostávám na částku 5200,- Kč (počítala jsem, že “navíc” mi zabere práce kolem látkových plen hodinu týdně, kterou jsem si ohodnotila 50,- Kč). Když si však vezmu, že mnohé z nás na MD/RD částečně pracují a jsou za tuto práci ohodnoceny i podstatně lépe, může i otázka “ceny práce” a ušetřeného času hrát nezanedbatelnou roli.

  Pokud jde o ekologii, skládkování je obecně velmi špatný nešvar, ale je často podmíněn i tím, že se netřídí odpad. Není úplně od věci (a moc se o tom nemluví), že pálení jednorázových plen zase tolik životní prostředí nezatěžuje (hoří ochotně a údajně se jedná o sloučeninu, která se spaluje dokonale, tuším, že jde o polyetylén – kdyžtak ať mě někdo znalejší opraví). Jenže to by se musely odpady třídit a spotřebitele v tomto směru mnohem více podporovat a motivovat, což bohužel není jen v jejich moci (ti se mnohdy s tříděním pachtí, aby se následně dozvěděli, že se většina odpadu stejně smíchá zase dohromady).

  Ono vůbec používání látkových plen je jen jeden z možných způsobů ekologického chování. Fascinují mě lidé, kteří svému “jednorázovkovému” okolí hrají na city a svědomí tunou vyprodukovaného odpadu, který bude miliony let ležet na skládce, zatímco dotyčný si před vlastním prahem nezamete a nevidí svoje vlastní jiné formy neekologického chování (například každodenní ježdění v neobsazeném autě). To samozřejmě není váš případ, ale jistě chápete, kam mířím. Každý z nás dělá něco neekologického, je to i o tom, co mu jeho životní situace umožňuje. Ach jo, přitom vše by vyřešila tolerance a menší potřeba se vzájemně odsuzovat, ale zdá se, že to je ještě těžší, než opravdu nějak hnout třeba s těmi odpady.

 15. Jety on Březen 8th, 2009

  To jste nás moc potěšila. Přečetli jsme si teď vaše komentáře se ženou, jsou velkým obohacením článku a jsem rád, jak přispívají k společné diskuzi. Je to tak, každý z nás se často chová neekologicky a nemá cenu se navzájem osočovat, ale co vnímáme oba, že má smysl, je být “v ekologickém souladu sám se sebou”.
  Gratuluji k životu bez auta :)

 16. Sturnus_vulgaris on Březen 9th, 2009

  Žel pokud jde o auto, Vás nepotěším a sebe taky ne… Jsme jaksi nuceni si ho pořídit, a nebude to trvat dlouho. Zjistili jsme totiž, že už pomalu ani ve dvou se nevyplatí jezdit s ČD (resp. ve dvou to vyjde zhruba nastejno, ve třech už je výhodnější jet autem). Kromě toho zrovna pokud jde o trasu, kterou jezdíme nejčastěji, narážím na totálně přeplněný vlak, do kterého se nejenže nevejdu s kočárkem (OK – lze řešit i jinak, třeba šátkem), ale hlavně si zřejmě s miminem nesednu. Už teď jako těhotnou mě nikdo nepustí sednout, protože na sledování filmu na notebooku přeci potřebují naši studenti klídek a nohy v teplém kupé. :) Ale to je trochu na jiné téma.

  Spíš já Vám gratuluju k ochotě obětovat kus svého pohodlí i v dnešní době. Já jsem přeci jen trochu líný tvor někde na pomezí ekologa a macdonalda :) a vím, že určité věci asi nikdy dělat nebudu (například vařit mýdlový sliz na praní látkokvých plen :) ). Apropos, moc se neví, že většina prášků (jmenovitě Persil a Palmex) již od 80. let neobsahuje fosfáty? Píšu proto, že jsem na argument neekologičnosti moderních pracích prášků narazila právě v souvislosti s látkovými plenkami.

 17. Eva on Květen 6th, 2009

  Vážený pane Jetenský, moderní látkové plenky taky přes den používám a musím souhlasit s názorem výše, že jejich prezentace není mnohdy férová.
  Nemluví se o tom, že pleny velmi časem zhrubnou a odírají nožičky, nebo že při praní v eko prostředcích dokonce začnou po několika měsících silně zapáchat(stolicí).(A to po každé stolici ručně přepírám, dezinfikuji mio freshem, peru v Ulrichu a přidávám do máchání pro změkčení vody změkčovač vody lotties či ocet).
  Také se nemluví o tom, že rozhodně nemají takovou trvanlivost jako klasické totalitní čtvercovky, které opravdu vystačily na vícero dětí.(Firma popolini garantuje dokonce jen 200 vyprání.)Mám různé druhy a opravdu jsem přesvědčená, že na druhé dítě už nevydrží.(PUL na kalhotkách a AIO časem protéká, zipy přestávají fungovat, látka tvrdne, hrubne, vkněné kalhotky plstnatí,bambusky ala tots bots pelichají(zůstává jen osnova pro fixaci froté)
  Ve výpočtech se vůbec neuvádí cena za separační vložky, na jejichž základě je jednoduchost manipulace s moderními látkovkami postavena.Jedny z nejlevnějších stojí 1,5Kč za kus, což je polovina levné jednorázové!!
  Navíc se většinou netrefíte přesně do plíny, která vyhovuje. Jak dítě roste, vyhovuje najednou něco jiného…No a vy vysedáváte na internetu, prodáváte(samozřejmě pod cenou), nakupujete nové…Tyto časové a finanční ztráty také příliš nezohledňujete.
  Není to rozhodně pro ženy, které mají málo času a troufám si říct že i pro ty, co chtějí ušetřit.
  To opravdu jen v tom případě, že by nakoupily kvalitní čtvercové pleny a kalhotky a “jely” stejně jak naše matky a babičky.
  Látkování mám spíš jako koníček, pokud bych chtěla ušetřit, tak bych je rozhodně nepoužívala.Opravdu se to finančně a časově nevyplatí..to ale jistě brzy sám zjistíte.
  Přeji pěkný den

 18. Jety on Květen 7th, 2009

  Vážená paní Evo, děkuji za cenný příspěvek do diskuze a za podělení se o Vaše zkušenosti. Vážím si také toho, že i když je to pro Vás dražší a pracnější, dosud jste (předpokládám, že kvůli přírodě) od látkovek neupustila. Můžeme potvrdit, že hrubnutí a dření je velký problém u froté i u konopných plenek. U froté trochu pomůže promnutí v ruce před použitím, ale nijak zvlášť. Lepší to bylo u 100% biobavlny, tam je zhrubnutí menší. U bambusových jsme zatím žádné zhrubnutí ani po pěti měsících nepozorovali. Lenka zkusila materiál Tensils (novinku od Popoliny), tomu radíme se vyhnout, protože není vůbec elastický a také trochu hrubne.
  Separační vložky jsme používali asi první měsíc, ale pak jsme toho nechali. Je to pro nás takhle jednodušší při balení a často se to stejně v plence shrnulo. Hovínka odstraňujeme z plenky jemným kartáčkem na ruce v umyvadle, uvidíme jak dlouho to ještě půjde.
  Časové hledisko opravdu nezohledňuji, to ani nebylo cílem tohoto článku.
  Překvapila mě ta zmínka o tom zápachu, vyprané plínky nám pěkně voní. Také mácháme v octu a pereme na 67 stupňů program Eco v Misivě a občas vystřídáme Lovelou. Matouška dosud nepřikrmujeme, nemohlo by to souviset? Co je nepříjemné je zápach nevypraných plínek, které skladujeme v koupelně.

 19. Eva on Květen 8th, 2009

  Děkuji za odpoěď, také mám různé bambusové, ale ty hrubnou stejně jako bavlna. Spíš záleží jak je plína utkaná(či jak to nazvat).Pokud má dlouhý vlas jako u froté, hrubne víc a stává se z toho takový “šmirgl”.Třeba takové bambusové pandy od Popoliny skutečně nehrubnou, protože na povrchu nejsou tolik froté.Ale zase absolutně nezvládají, již od 6.měsíce, vsakovat moč, i když vložím nějakou hutnou vkládačku.Suché zipy nefungují, jistím “snapkou”.Zlobím se, že firma má v reklamě na ně, že jsou na celé plenkové období, to rozhodně nejsou(tak pro novorozence). Firmu Popoliny moc ráda nemám, jejich plíny mi přijdou neúměrně drahé vzhledem ke kvalitě.
  Hrubnutí a zápach z plín(těch moderních) je celkem běžný problém, stačí mrknout na některé diskuze o látkovkách. Začala jsem předepírat v komerci a potom na hlavní praní dávám eko s miofreshem, stejně to moc nepomáhá.Pokud se dítě pokaká, tak plínu ještě navíc předeperu ručně a potřu žlučovým mýdlem. No nic, já to nějak vyřeším…ale už člověk musí namáhat mozek(o co jednodušší je při velkém nákupu hodit do košíku balík jednorázovek):-)
  Plíny používám spíš kvůli zdraví dítěte, než kvůli přírodě ;-) .Jednorázovky mi přijdou moc chemické-i ty eko :-) Když je teplo, dám jen plínu bez svrchních kalhotek(dávám jen prodyšné-vlna,fleece), jakmile prosákne, hned vyměním.Používám ale jen na doma, ven a na noc dáváme jednoráz.
  (taky moc nevěřím v jejich ekologičnost, hodně maminek kvůli jejich hebkosti používá sušičky, což je pro přírodu taky “darda” …navíc i dost často perou v komerci:-))
  U mě to bude spíš nějaký atavismus či co, prostě mě to baví :-) …teda zatím..:-)

 20. nina on Květen 9th, 2009

  Ahoj,
  když jsem tu byla naposled,ještě jsem prala v Persilu senzitiv.Už přes dva měsíce peru v mýdlovém slizu (plenky i běžné světlé prádlo) a barevné mýdlových oříškách.
  Plenky jsou rozhodně měkčí než vyprané v prášku,do posledního máchání přidávám ocet s pár kapkama esenc.oleje.Na plenečky Lotties a es. olejíček.Četla jsem,že ocet způsobuje pelichání bambusového froté.Mám bambusky Baby Lucy a hodně BL vkládaček.
  Popoliny taky moc nemusím.Měla jsem dvě,na sucháč a poslala jsem dál.Prostě mi nevyhovovaly.Teď jsem si pořídila jednu jednovelikostní Popolinku s lyocellem (tencel)na patentky,tak jsem zvědavá.
  Ceny plenek jsou opravdu různé.Čtvercovky jsou nejlevnější a novorozenecký sklad se dá využít i větších dětí.Sem tam na doma balím do NS i patnáctiměsíční :-) .
  Levné jsou zavazovačky od Popoliny nebo Disany (ty mám ráda),jsou rychle suché.Zavazovačky HHS -Hemp Hour Strap – krásné barevné plenky s konopím,vycpete je podle potřeby čtvrcovkama, výborné jsou vysokogramážní od Imse Vimse i bambusové Kikko nebo vkládačkou.Bambusové kalhotkové Baby Lucy – skvěle padnou,savé.Haipa Daipa – měla jsem už použité klasik,moc hrubé a krátké kolem bříška,Pastelky jsou mnohem lepší a taky dobře sajou.

  Vlňáčky plstnatí,to je sice pravda.Na jejich funkčnost je to plus.Ony se zatáhnou a pokud jsou dobře naimpregnované v lanolinu,nepropustí celou noc.Disany jsou držáky a doma pletené (kupuju na MMB od jedné šikovné maminky,protože já plést neumím) jsou taky super!
  Ve vlňáčcách dítku není horko,protože ovčí vlna má termoregulační schopnosti a nezapaří se v nich.Jsou drahé,ale pokud umí maminka nebo babička plést,nevyjdou tak draze.
  Ještě mám dobrou zkušenost s PUL kalhotkama Thirsties,jsou měkké a příjemné,nikdy mi neprotekly.
  Plenečky vždycky malinko hrubnou,stačí je před použitím jemně promnout v rukách a jsou měkoučké ;-) .
  Ještě bych chtěla odradit od koupi celých sad.Je to jen můj názor,moje rada.
  Každému vyhovuje jiná plenka a je nejlepší začít se čtvrcovkama a k tomu pár svrchních kalhotek.Pořídila bych si od každé plenečky,která se mi líbí třeba po kousku a teprve po vyzkoušení nakoupila víc.
  Nelátkuju od narození,přišlo mi to příliš pracné a složité.Pak mi to nedalo,hlavně kvůli zdraví miminka,mé zvědavosti i nakonec i pro přírodu.Plenečky mám různě namíchané a takto mi to vyhovuje.Manžel měl raději zpočátku kalhotkové,ale později začal balit malou do mých oblíbených zavazovaček.
  Plenky mi nesmrdí,ale příjemně voní čistotou.Žlučové mýdlo je základ a pračka vše dokoná.Plenky skladuju nasucho v kyblíku s víkem a ty pak před samotným praním s ostatním prádlem projedu patnáctiminutovým cyklem (napustí,vymáchá a vyždímá).Tohle by mohlo,myslím zamezit případnému smradu ;-) .
  Omlouvám se za dlouhý příspěvek.Ráda používám látkové plenky a přijde mi teď po mnoha měsících absolutně přirozené tak jako mi dřív přišlo přirozené používat u starších dětí jednorázovky.Každý,ať balí děti do čeho chce.
  Látkování není náročné a časově už vůbec ne.Peru jen o něco víc prádla a žehlila jsem jen čtvercovky.Pokud bych se informovala dřív,byly by v látce i starší děti.Tenkrát jsem se ani nezajímala o to,z čeho všeho můžou jednorázovky vůbec být.A balit do jednorázovek bylo tak jednoduché,ach jo…
  Hezký večer
  n.

 21. Eva on Květen 12th, 2009

  Nino, já mám také hodně plenek Baby Lucy. Kdybych do praní kvůli případnému pelichání nemohla přidat nějaký změkčovač, tak mi tuhostí stojí v koutě. Tvrdnou i když peru v Ulrichu a přidávám změkčovač vody a to nějak zvlášť tvrdou vodu nemáme.(Mmch je to dost drahé)
  Před samotným dvouhodinovým praním peru ještě na půlhodinový cyklus(předepírám)…a smrdí stejně.
  Mám několik druhů plín a po jejich promnutí tedy rozhodně nějak zásadně neměknou.Hebké jsou tedy jen ty, co mají v sobě hodně umělého vlákna.
  “Moderní” pleny nejsou tedy rozhodně žádný zázrak :-)

 22. Petra on Leden 4th, 2010

  Ahoj všem,
  jsem tu poprvé a taky používáme látkové plenky Popoliny. Máme dvojčata a s plínkama už pomalu končíme, takže zkušeností je dost a dost. Máme jenom tři druhy plenek- konkrétně One size biobavlna, One size super a Biofroťáčky a můžu říct, že za dva roky jsem nezaznamenala jediný problém. Nejlíp mi vychází One size super, je tam sice 15% podíl polyesteru, ale líp schnou a nejsou tak “tvrdé” jako biobavlna, obzvlášť máte -li tvrdou vodu.Po pár chvilkách na těle dítěte ale zase krásně změknou, žádné oděrky jsme nikdy neměli. Ze začátku do cca 1 roku jsem prala na 40 stupňů, potom začaly plenky zapáchat, tak je od té doby peru na 60 stupňů a je po zápachu. Skladuji je na sucho v kyblíku s víkem.Nedávno jsem objevila mýdlové ořechy, jsou lepší než prášek a aviváž, prádlo je po nich krásně měkké. Taky ušetříte dost peněz na pracím prášku. Na skvrny od stolice používám sůl na skvrny Ulrich a můžu říct, že sice skvrny neodstraní 100%, ale časem se prostě vyperou. Nikdy jsem plenky nevyvařovala, preferuji delší výdrž spíše než plenky bez flíčků. Také se nám nestalo, že by z plenky něco vyteklo, když stolici nezachytila plínka, tak to zvládly svrchní kalhotky. U jednorázovek (obzvlášť u chlapečka) často stolice skončila mimo. Mokré pyžamko měl pravidelně. Suché zipy časem opravdu přestanou držet, ale myslím, že není problém si je případně vyměnit, mi jsme to zatím udělat nemuseli, protože svrchní kalhotky plínku dostatečně podrží i když se náhodou rozepne. Zase na obhajobu biofroťáčků se suchým zipem musím říct, že jsou více savé než zbylé dva typy, takže je používáme pouze na spaní.
  Časově mě praní plen nezatížilo (i s dvojčaty se dá v pohodě zvládnout), žehlit se plenky nemusí, takže jenom pověsíte a za dva dny seberete.Další výhoda je, že nemusíte chodit do popelnice se špinavýma jednorázovkama ( a že jsme se nachodili, než nám dvojčata dorostla do 3 kg a mohli jsme jim látkovky dát) a zpátky domů nosit balíky čistých plen. (Na nákup chodím pěšky s 80 litrovým batohem).Ještě mám jeden osobní postřeh, možná to nesouvisí, ale obě naše děti (zřejmě i kvůli objemnosti a vlhkosti plenek) chodí přes den na nočník a plenky dostanou jen na spaní. Vím, že je to hlavně o vyzrálosti a nočník je pro každé dítě individuální žáležitost, ale oni prostě plínky už odmítají a myslím, že se nám ten přechod na nočník i urychlil. Jednorázovka je daleko sušší než látkové plenky, to je jisté, takže i tenhle aspekt by mohl hrát určitou roli. Popoliny jsou sice dražší, ale prostě jsem neměla na to protahovat tkaničku tunýlkem pod dítětem a podobné skopičiny (v Betynce jsem viděla nějaký fotoseriál a tam byla celá akce vyfocená). Trošku komfortu si přece jenom zasloužíme, když už i pereme eko a šetříme přírodu. :-) )
  Látkovým plenkám zdar a díky za ně, my máme jenom dobré zkušenosti a žádné opruzeniny.

 23. Jety on Leden 11th, 2010

  Ahoj Petro, díky za tvoji zkušenost s látkovkami, inspirovala jsi mě s těmi mýdlovými ořechy, vyzkoušíme je (teď pereme v pracím prášku od Misivy).

 24. Monca on Leden 14th, 2010

  Nejdriv skladam poklonu, ja bych se k napsani takoveho srovnani nedonutila.
  Nase zkusenosti: balik jednorazovek do porodnice vydrzel do konce druheho dne po navratu z ni (cena 119,- na 5 dni). Z latkovych plen pouzivame ctvercovky a takove rucnicky/zinky z ikei (balik 10ks za stovku, rozmer cca 30x30ccm). Puvodne jsme skladali novorozenecky sklad v kombinaci ctvercovka a ten rucnicek na tretiny jako sava vlozka do ni, nyni davame bud jen ctvercovku na noc nebo na cestu nebo jen ten ikeacky rucnicek na doma. Mala nam totiz reklamuje, ze je v pocuranem a chce prebalit.
  Jako separacku pouzivame tu nejlevnejsi svetle modrou fleecovou deku z ikei – nastrihali jsme z ni aspon 50ks separacek. Fleece odvede vlhkost do pleny, takze neni takovy pocit mokra na kuzi, lepe se z nej perou pokakane nehody a nemusim resit pripadnou hrubost plenky, ktera je az pod nim.
  Peru plenky na 60 (abych nemusela resit, jestli nebyla nektera pokakana) spolu s rucniky a kapesniky a jednorazovymi ubrousky (daji se tak 10x vyprat a pouzit na utreni zadecku). Fleece peru jen na 40. Nezehlim nic (ani jsem nezehlila), nezda se mi, ze by mala mela nejaky problem.
  Cca od jednoho mesice davame malou curat i kakat nad kvetinac. Jednak jsem o bezplenkovce cetla a libila se mi a jednak se mala zacala ozyvat jeste pred tim nez se pocurala. Obvykle sedim na zidli, kvetinac mezi koleny a malou drzim v klubicku tak, ze ma hlavu a ramena polozene na mem brichu. Dobu potreby odhaduji podle casu, vzdy po probuzeni, obvykle po kojeni (to nejcasteji kaka) a pak tak cca kazdou hodinu kdyz je vzhuru nebo proste kdyz zabreci.
  Spotreba plen nam timto klesla minimalne na polovinu, pereme zhruba kazdy 4.den (dele se mi to nechce nechavat). Pracku mam na 4kg pradla, proto s tim peru nase rucniky a tak podobne. Skladuji v kyblu – pocuranou hodim do kyblu, pokakanou vyperu mydlem v umyvadle a hodim do kyblu s vikem.
  Jsem s latkovkama moc spokojena, neni mi lito ji hodit na vyprani a nemusim resit jestli mam malou uz prebalit nebo jestli to jeste vydrzi. Navic s tim, jak reklamuje kazde pocurani se to bez prebaleni ani nedalo. No a diky kakani do nocniku nemusim ani moc prepirat pokakane pleny. Rychlost prebalovani mi prijde skoro stejna (uz jsem se to proste naucila). Bezvadne je, ze mala ma celou dobu, co jsme prijeli z porodnice, zadecek bez poskvrnky, mast na opruzeniny ani zadnou doma nemam.

 25. Jety on Leden 29th, 2010

  Ahoj Monco, díky, že jsi se s námi podělila o Tvoje zkušenosti. Moc se mi líbí hlavně ten tip se separačními plenkami z fleecové deky z Ikea. P.S.:Omlouvám se, že se tvůj komentář neobjevil hned, chvilku čekal na schválení a nevšiml jsem si ho hned.

 26. Pavla on Listopad 30th, 2010

  Ahoj :-)
  jen náhodou jsem narazila na tyto stránky. Co mne často udivuje, je vyhodnocení ekologičtější varianty plenek, ale nějak málokde se objevuje informace o vyšší teplotě v jednorázovce oproti látkovkám (u těch s vlněnými svrchňáky zcela jenoznačně). Tj. zdravotní hledisko, důležité zejména u kluků. Z medií se dovídáme, jaký začíná být problém s neplodností např. u vyhřívané sedačky v autě či notebooku na klíně, ale na aspekt jednorázovek se nějak zapomíná. Už si nevzpomenu, kde, ale v jednorázovce má být teplota o cca 2 stupně vyšší. U holek je zdravoní problém nejasný, jen nějaká hláška o tom, že se substrát používaný v jednorázovkách používal nejprve pro tampony a bylo to brzo staženo z trhu kvůli zdravotním problémům, takže toto těžko posoudit. Jsem ale přesvědčená, že lobby jednorázovek je příliš velké a hraje se hlavně na strunu (ne)volného času a jednoduchosti použití. Ale zkuste nosit třeba i jen jeden den jednorázovku a ta mrňata je mají cca 1,5-2 roky.

 27. Jety on Prosinec 1st, 2010

  Ahoj Pavlo, moc díky za doplnění, to jsem nevěděl. Mám radost, že jste věnovala Váš čas napsání toho komentáře a tak pomohla mě i ostatním. Věřím, že jste tím teď zachránila nějakou budoucí rodinu od neplodnosti :) Já třeba kvůli tomu teplu nosím raději trenky a ne slipy.

 28. seo agency on Duben 18th, 2012

  Recent Blogroll Additions……

  [...]usually posts some very interesting stuff like this. If you’re new to this site[...]……

 29. brain injury los angeles on Únor 23rd, 2013

  Whispering Misty…

  So sorry you may skip the workshop!…

 30. potreby kancelárske on Duben 17th, 2013

  potreby kancelárske…

  Jetyho blog » Jednorázové versus látkové pleny – porovnání nákladů…

 31. marketa on Únor 6th, 2014

  ahoj, pridam se. :-) ) na mimco se moc tesim a musim trosku oponovat s tim, ze porizeni latkovek je drahe. ja koupila par z druhé ruky -cca za 1000 kc, za 1500 jsem nakoupila kvalitni bambus, suedeclotf, frote, dokonce i klesticky a patentky. ty mi navíc vydrzi na další tvoreni(vyrobim bryndacky, slintavky apod :-) ). no pak staci z internetu stahnout strih nebo obkreslit plenku a dat se na chvilicku do práce . usit první plenku mi trvalo 30 minut, ty další uz cca 10 minut. ted uz jen koupim pul kalhotky a kalhotkyz merino vlny–na modrym konikovi ci mimibazaru, aukru se daji koupit i nove, jen levneji :-) ) a vybava bude na svete. dokonce me to tak bavi, ze si usiju i výbavičku do postýlky, kolibky , plenky do kocarku a pod. preci nemusíme po vecerech jen cucet na televizi, ne? a upozornuji, ze zvladnout se to da v pohode –mam pravci jednu klasickou, druhou z domova(siju pro zviratka, plenky a obleceni před timto pokusem nikdy), mam doma malou zologickou a stiham. navíc stavime sami domek. všechno jde, když se chce. :) . pradlo preci pere pracka, dat ho tam a povesit zabere par minut a vetsi ditko vam bude urcite rado pomáhat. mrkla sem i na vyrobu mydla –práce je to na pul hodinky jednou za 10-14 dni –když prcek bude spat, klidne to zvladnu místo valeni se na gauci, ne? a alespoň se budu hybat a poporodni kilca pujdou rychleji dolu. nalatkovani s mimcem se moc tesim–navíc je to originalni, zdravejsi, dite vice komunikuje s rodici–prebalovani nemusi trvat jen 10 vterin –supsup, ale muze to byt i zabava. prcek se protahne, lepe komunikuje s okolím. uz aby byl na svete :-) ))

 32. Jety on Únor 28th, 2014

  Ahoj Markéto, díky za krásný příspěvek, a za nasdílení radosti ze života, která z něj čiší :)

 33. Helča on Červen 8th, 2014

  Ahoj, chtěla jsem jen rychle reagovat na některé z příspěvků. Já jsem taky určitě pro látkovky a těm, kteří nevěří, tak ať vyzkouší. Na trhu jsou i levnější varianty látkovek i s vkládacími plenkami okolo 200 / KS. Zkuste jen trošku pohledat. Například http://www.navjetvi.cz nebo http://www.numama.cz/. Praní zdar! :)

 34. júlía heilsumarkþjálfi on Prosinec 1st, 2014

  júlía heilsumarkþjálfi…

  Jetyho blog » Jednorázové versus látkové pleny – porovnání nákladů…

 35. susanlopez23.bravesites.com on Prosinec 25th, 2014

  susanlopez23.bravesites.com…

  blog topic…

 36. Petr on Březen 10th, 2015

  Toz ja se taky pridam. Naklady na porizeni plenek zatim lehce pod 2500. (30x obyc ctercovka 630,-, 20x kvalitni bavlnena ctvercovka 910,-, 3x bambus ctvercovka). 2x rostouci PUL svrchnacky 400,-. Az mala vyroste, mame koupeny vlneny kalhotky za 383,-.
  Pereme v mydlovem slizu, jak psala maminka vys. Jedno prani (cela pracka) tak vychazi na zhruba 0.5 kc za chemii. Casove na vyrobu je ten mydlovy sliz u nas 10 minut prace jednou za 14 dni. Hned po nasazeni slizu nam zmizela vyrazka, takze super:) Samozrejmost je zlucove mydlo, to nas prekvapilo. Pomaha i jinde, Vanish se muze zahrabat.
  Papirove separacky vychazi kus cca koruna, jde tak 4x vyprat, pripadne pouzit jako ty zminovane domaci ubrousky (vedle prebalovaku je miska s vodou a olejickem na koupani, je to subjektivne prijemnejsi nez ty smradlave vlhcene ubrousky z drogerie).
  Pridam se k ostatnim, latkovani zdar

 37. Jety on Srpen 15th, 2017

  Drobný update: Jak bych to dělal dnes, po zkušenostech s látkovými plenami dvou děti? 1) Nejvrchnější vrstva plenkových “kalhotek” – materiál fleece s patentkami, praním se takřka neničili, neprotékaly ani při velkém nasáknutí plýnek pod (vlněné byly fajn, ale jen do prvních pár vyprání, pak nám “ztrdly”)
  2) Materiál na plýnky a vkládací plýnkové vsakovací jazýčky – určitě bambusové, neztrácely praním měkkost, krásně sály, vždycky, když jsme si mohl vybrat (měli jsme víc druhů z různých materiálů), zvolil jsem bambusové
  3) V létě, nebo v bytě, kde je teplo, dítěti pořídit kalhoty “rychloprdky” – vynikající věc, má to kamarádka, ale za nás jsme o tom bohužel nevěděli, chlapeček, jak si přidřepne, tak díky chytrýmu střihu se mu rozevře v kalhotkách otvor a může se svobodně vykakat/vyčůrat, rychle si na to zvykne a není potřeba mu ty kalhotky nijak sundávat před potřebou (zagooglujte “rychloprdky”). Díky tomu většinu času nejsou plýnky vůbec potřeba, jen na cestování

 38. Madula on Říjen 4th, 2019

  Já jsem jednoznačně pro jednorázové plenky, je to nejrychlejší a nejjednoduší. Navíc je nakupuji na https://www.plenylevne.cz a mám je hned druhý den doma.