Malá taška netříděného odpadu za týden s miminkem

Taška netříděného odpaduNaše miminko je teď 10 dní staré a doma z porodnice jsme 7. den. S potěšením a překvapením jsem zjistil, že po týdnu jsme vyprodukovali jen jednu malou igelitku netříděného odpadu. V tomto blogu vám představím systém třídění odpadu, který používáme už nějaký ten pátek a který nejen že je k přírodě šetrný, ale také nám šetří čas s vynášením odpadků.

S Lenkou jsme v porodnici používali plenky jednorázové, ale doma jsme už přešli na látkové. Tím odpadá spousta odpadu.

Doma třídíme tyto suroviny:

 • Organické zbytky z kuchyně
  1. Ty nejprve dáváme na velký tác pod kuchyňskou linkou, kde trochu proschnou a tím se zmenší.
  2. Když je tác plný, vysypeme ho do přepravky, kterou máme na balkóně
  3. Když je přepravka plná, vezmeme rýč, kárku a zakopeme odpad v blízkém lese u labe do nějaké prohlubeniny
   Pozn.: Právě zmenšení bio odpadu uschnutím a jeho hromadné vysypání z přepravky (tak jednou za 3 měsíce) na balkóně pro nás představuje největší úsporu při chození s košem. Lence se systém s bio odpadem zpočátku moc nelíbil, ale teď už si ho díky téhle výhodě moc pochvaluje.
 • Papír - v kuchyni pod linkou je velká krabice od banánů, kterou občas vysypeme do igelitového pytle na balkóně a ten do konteineru na tříděný odpad před panelákem. Krabice má zpředu drátěné ouško, které se při vyhazování papírku dá zakáknout palcem u nohy, takže se člověk nemusí shýbat :) .
 • Plast - to samé jako s papírem, jen v kuchyni ho dáváme do kyblíku, kam se dá snadno stlačit
 • Hliník - skladujeme v sklenici od okurek (jde hlavně o víčka od jogurtů a do sklenice se dají snadno natlačit) a později v krabici na balkóně
 • Železo - stejný systém jako s hliníkem
 • Skořápky - sbíráme a dáváme pánovi, co chová slepice a produkuje bio vajíčka

Nádoby na třídění odpadu v kuchyni

Nádoby na třídění v kuchyni

Pytle na třídění a přepravka na BIO odpad na balkóně

Pytle na třídění a přepravka na BIO odpad na balkóně

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

9 Comments so far

 1. Honza Novotný on Prosinec 14th, 2008

  Nechci tě nějak strašit, ale podle prvního týdne se nedá ještě moc usuzovat. Taky by mě docela zajímalo, kolik času strávíte praním a žehlením a kolik vás stojí prací prášek, elektřina a voda.

 2. [...] plen ve srovnání s látkovými. Na myšlenku to takhle vypočítat mě přivedl Honza Novotný se svým komentářem k článku  Malá taška netříděného odpadu za týden s miminkem. Přináším srovnání [...]

 3. Jety on Prosinec 26th, 2008

  Ahoj Honzo, ještě jsi se ptal, jak je to ohledně času, který se s látkovými plenami stráví. Doporučuji přečíst “Srovnání časové náročnosti v péči o pleny” na http://www.ekospotrebitel.cz/p08_plenky.html. Jde o eko stránky, tak to může být tendenční.

 4. Míra on Leden 5th, 2009

  Ahoj, hezká práce s tím tříděním. Nevím, jestli dokážu přesvědčit Péťu o tak důkladném třídění, ale když se chce, tak to jde, jak vidím. Jen houšť a větší kapky Míra

 5. Jety on Leden 5th, 2009

  Ahoj Míro, takový komentář velmi potěší. Držím palce při přesvědčování :)

 6. Luki on Leden 14th, 2009

  Třídění je výborná věc. Jen aby nedopadlo takhle:

  “Všechno teď vozíme na skládku, protože ty tříděné PET lahve, co se z nich dělalo palivo pro továrnu, od nás přestali najednou brát a o papír není zájem.

  http://www.mesec.cz/clanky/vyplati-se-jeste-tridit-odpady/

 7. Anonymní on Únor 7th, 2009

  Myslím, že pro začátek stačí plasty, papír a sklo, pokud jsou tedy v blízkosti kontejnery, s kárkou to na sídlišti v betonové džungli v Praze asi fakt nehrozí.

 8. Jety on Únor 9th, 2009

  To jo, my máme štěstí, že bydlíme v paneláku u řeky, kde nějaký remízky a louky ještě zbyly, bydlet v Praze tak jsme s kompostem taky nahraný.

 9. jan-olov-von-wowern on Březen 28th, 2012

  Sources…

  [...]check below, are some totally unrelated websites to ours, however, they are most trustworthy sources that we use[...]……