Co s tím, když místo všímání si dechu ho při meditaci řídím


Meditační zvonek

V několika následujících článcích se s vámi podělím o pár praktických postřehů o meditaci. Ty jsem nasbíral na 4denním semináři vipassana meditace v jižních Ćechách, z kterého jsme se právě vrátili. Tento článek bude o problému, který se týká instrukce pro označování dechu, a jeho možných způsobech řešení.

Instrukce pro označování dechu

Problém mě trápil už na 10 denním kurzu. Týká se instrukce pro meditaci mentálně označovat vlastní nádech a výdech (na špičce nosu nebo pozorováním pohybu břišní stěny). Tato instrukce je jedním ze stavebních kamenů vipassana meditace. Označováním se myslí vyslovením v duchu slova „nádech“ nebo „výdech“, případně, protože většinou nádech trvá déle než toto vyslovení, vyslovením „ná ná ná“ nebo „vý vý vý“.

Problém s plněním této instrukce

V okamžiku, kdy se začnu na dech soustředit, vytratí se jeho přirozený rytmus. Namísto toho ho začnu nutit do nádechů i výdechů. Pak už ale nejde o všímání si existující reality, ale její řízení, ovlivňování, diktování jevů nádech – výdech. Jedná se tedy o chybné praktikování, a je žádoucí nějak docílit stavu, kdy by dech byl řízen automatickými procesy, jako když se na něj nesoustředíme.

Jak se ukázalo v diskuzi, na desetidenním kurzu měli tento problém ještě další dva praktikující. Teď se mi problém vrátil na čtyřdenním meditačním kurzu, na němž jsme byly s Lenkou od soboty do úterý.

Možné způsoby řešení

Jak Mirek Frýba, který vedl 10ti denní meditaci, tak Petr Babka mi poradili stejnou věc. Přestat se soustředit na dech a zvolit si jiný předmět meditace. Díky tomu dojde k obnovení automatického dýchání a je možné se pokusit k dechu na chvilinku vrátit a detekovat (skutečně si všimnout, nikoliv řídit), jde-li o výdech nebo nádech.

Alternativním předmětem meditace může být:

·        Body dotyku s podložkou – kyčle a kolena

·        Místo nějaké bolesti v těle
To mi funguje dobře, snadno se mi na ně soustředí. Většinou to byla bolest v šíji z dlouhého sezení. Jen má tendenci se rozplynout, neboť svaly se pod lupou soustředěné mysli uvolní a přestanou bolet.

·        Srdce a jeho tep
To se m zdá jako dobrý nápad, protože tam nehrozí, že by ho mysl řídila (automatičnost je zaručena). Bohužel je to zatím pro mě natolik jemný podnět, že ho skoro nevnímám (jen občas a velmi neostře zachytím slabounce tepnutí nebo pohyb v srdeční krajině).

Závěr

Díky soustředění se na bolest jsem mohl dosáhnout určitého pokroku v meditaci. Sice jsem ještě nebyl schopen vnímat dech bez jeho korigování, ale získal jsem metodu, jak prohlubovat schopnosti koncentrace a všímavosti (odkud bolest vychází, jakého svalu se týká, kde se ten sval napojuje na kost, jak bolest postupně ustupuje atp.).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

3 Comments so far

 1. Youth Football Helmets on Březen 31st, 2012

  Awesome website…

  [...]the time to read or visit the content or sites we have linked to below the[...]……

 2. that websites on Červen 17th, 2013

  Aliza Vespia…

  You made some really good points there. I looked on the internet to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website….

 3. minecraft on Září 4th, 2018

  Link exchange is nothing else but it is just placing the
  other person’s web site link on your page at proper place and other person will also
  do similar in support of you.