Jak netrpět – “Dobrého pomálu” v Buddhismu

Před několika lety mi babička vyprávěla, jak si čas od času dá pro zdraví malou štamprdličku slivovice. Na otázku, proč si nedá víc, bez přemýšlení odpověděla českým příslovím – “Dobrého pomálu!“. Tento klenot českého kulturního dědictví v sobě nese velkou moudrost, kterou nacházím v jiné podobně i v buddhistické teorii a praxi. Babička tušila, že kdyby začala nadužívat dobrou medicínu, kladný efekt by pominul a přišlo by něco nepříjemného.

Jak nastane utrpení při lpění na slasti

 • Krok 1. – Prožíváme něco příjemného
 • Krok 2. – Naše mysl začne přemýšlet, jak si tento stav udržet déle, ideálně napořád. Tím vznikne lpění na příjemném stavu.
  V tomto okamžiku už většinou neprožíváme příjemný pocit, ale myslíme…
 • Krok 3. – Příjemný prožitek pomine a nastává utrpení, protože se nám nepodařilo příjemný prožitek udržet. Z povahy věcí vyplývá, že žádný prožitek, ať příjemný nebo nepříjemný, netrvá věčně a nutně tedy skončí.

Potvrzení na vlastní kůži

Ve vaně

Když se sprchuju, často se mi stane, že je to velmi příjemné, hodně teplá voda, hmmm :-) …. Pak tam ale ztvrdnu – začne mi být zima, musím si pouštět čím dál teplejší vodu a už to vůbec netěší, jen je to otrava (trpím) a oddalování okamžiku, kdy vylezu z vany. Ideální by bylo v nejlepším přestat a sprchu si užít, ale uměle ji neprotahovat.

Přejídání

Když něco jím, čeho je na “pekáči” hodně (třeba buchet, rozbalené čokolády, zapékaného květáku se sýrem atp.), často se přejím a pak mi je špatně. Původně slastný pocit se změnil v pocit nepříjemný.

Ranní polehávání

Ráno po probuzení je v pelíšku moc příjemně. Pak se může stát, že ještě třeba polehávám hodinu nebo dvě navíc, příjemný pocit se změní v nudu a otrávenost a výčitky z lenosti. Pak taky třeba ještě něco nestihnu nebo někam přijdu pozdě a utrpení se mi tak stupňuje.

Máte-li nějaké hezké vlastní příklady, podělte se se s námi pomocí komentářů pod článkem, budu mít radost :-) .

Jak na to vyzrát?

Jak bylo naznačeno, Buddhismus učí, že povaha všech věcí je pomíjivá a žádná slast nemůže trvat věčně. Pokud tuhle zákonitost prohlédneme, tak máme vyhráno. V okamžiku, kdy zpozorujeme lpění (tj. chtění na setrvání v příjemném prožitku), jen si ho v mysli označíme jako nesmysl. Nejednáme podle toho, co nám tato myšlenka servíruje. Ne proto, že nemáme rádi příjemné prožitky, ale protože jsme chytří a nechceme zbytečně trpět.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

10 Comments so far

 1. Honza Novotný on Březen 4th, 2008

  No já mám pocit viny vždycky, když pařím nějakou gamesku do rozbřesku. Trestem je potom drsná nedospalost další den. A dobře mi tak. :-)

  P.S.: tohle se mi už dloooouho nestalo :-(

 2. Jety on Březen 4th, 2008

  Jó, to znám… Občas když tuším, že by to tak mohlo dopadnout a dám si časovej hrací limit, tak ho potom ho nedodržím a později jsem jednak nevyspalej a ještě k tomu se nemám rád za nedodržení toho limitu ;)

 3. Eva on Říjen 5th, 2008

  Vidim se ve Vas:oD ve vsech pripadech… zkousim obcas tuhle metodu “prohlidnuti” na cigaretach. Dari se mi ale jen malo. Zato si ale nezakourim pokazdy, kdyz mam chut. Je to prijemny pocit:o) Ted to jen aplikovat, s lepsim vysledkem, na dalsi oblasti mych vasni .. . . . uvidime jak se zdari:oD nemam rada ty pocity “predavkovani se” prijemnymi vecmi

 4. Jety on Říjen 15th, 2008

  Dobrý den Evo, díky za hezký příklad s kouřením. Líbí se mi taky váš postřeh, že dosáhnete příjemného pocitu (slasti), když vědomě přemůžete nutkání vyvolat snadno přístupnou slast, plynoucí z cigarety.

 5. jogín z prahy on Říjen 24th, 2008

  Ahoj, pročetl jsem si tenhle zajímavý blog a zajímalo by mě jestli bude pokračovat v publikování? díky… byla by škoda nepsat dál

 6. Jety on Říjen 24th, 2008

  Re jogín z Prahy: Díky za váš komentář, potěšil. Jinak je celkem málo způsobů jak zjistit, zda jsou ty články pro někoho zajímavé :) . Rád bych se dále dělil o svoje postřehy, hodí se to i mě – nové články o józe můžete odebírat pomocí RSS http://jetensky.net/blog/category/joga/feed

 7. Football Helmet on Březen 31st, 2012

  Recommeneded websites…

  [...]Here are some of the sites we recommend for our visitors[...]……

 8. Websites worth visiting…

  [...]here are some links to sites that we link to because we think they are worth visiting[...]……

 9. Adéla on Duben 23rd, 2012

  Moc pěkný článek :) ty příklady jsou opravdu výstižné, musela jsem se při jejich čtení smát :D Tak třeba ta čokoláda, ze začátku člověku chutná, pak si bere další a další, protože je těžké zastavit, když máte něco “rozdělaného” (kdyby byla každá řada čokolády balená zvlášť, určitě bych jí snědla méně) a nakonec je z toho člověku špatně. A s ranním poleháváním je to stejné..dokonce mám pak pocit viny, že už ležím moc dlouho a nic nedělám. Ač marně přemýšlím, žádný další příklad mě už nenapadá.

 10. 80 Victor Cruz Jersey on Leden 24th, 2018

  80 Victor Cruz Jersey.Shop
  for Cheap Jerseys Store with fast free shipping and great service where to buy jerseys for cheap from china factory,
  cheap nike nfl jerseys online sale!