Za co můžeme být vděční mouchám

Tenhle příběh začíná proběhnutím na Kuňku a zpátky. Lehám si na koberec, spokojeně rozehřátý, příjemně unavený a očekávám chvilku relaxace. Do toho přilétá moucha a sedá si mě na kotník a příšerně začne šimrat. Málem jsem ji zaplácnul! Ale pak jsem si vzpomněl na cvičení tai-či a meditaci Či-kung. Při ní člověk nehnutě stojí, ruce před sebou, a vnímá, co se děje. Je těžké udržet vědomí v každičkém místě vašeho těla. Rada učitele zní, někdy pomůže se místa dotknout rukou – stehna, krku, vlasů. V tu chvíli se vědomí do bodu přesune a část těla se procítí a provnímá.

No a přesně tuhle službu pro nás dělají mouchy :) Šimrání je natolik intenzivní pocit, že okamžitě získá daná část těla naši pozornost.

A když se to podaří, moucha láskyplně přelétá jinam, kde máme “mentální” díru. Takže milá moucho, velké díky za pomoc při uvědomování si těla! A já tě málem zaplácnul, no jo, nevděk často světem vládne :)

Jak si výhodně pořídit 3D RepRap tiskárnu

Technologické centrum v Hradci Králové vyslyšelo moji prosbu a organizuje workshop na tvorbu vlastní 3D tiskárny za zvýhodněných podmínek. Já se určitě zúčastním – přidejte se taky, jestli vás to zaujme. Jsou volná místa pro 4 další týmy.

Protože techn. centrum část nákladů sponzoruje a poskytne prostory, cena je pro jeden tým (= 1 tiskárna) 13 tisíc (normální cena za podobný workshop je kolem 17 – 20 tisíc). Dvoučlenný tým si pak odnese vlastní tiskárnu domů.

Více informací a možnost přihlásit se přes facebook

Fotografie z areálu firmy AVE CZ

Fotografie byly pořízené před dvěma lety ve skladu nebezpečného odpadu u spalovny v areálu firmy AVE CZ, Semtín u Pardubic.
Areál obsahoval řadu nádob s nebezpečnými chemikáliemi v dost špatném stavu. Některé sudy byly prorezlé a natekla do nich dešťová voda, většina nádob byla vystavena povětrnostním vlivům. Nádoby volně stály na betonovém podkladu.

Asi dvě z těchto fotografií vyšli sice před dvěma roky v místním tisku, ale v souvislosti s obnovenou snahou firmy AVE CZ dotáhnout nesmyslnou spalovnu do konce je znovu publikuji.

Sklad nebezpečných odpadů, AVE CZ, Semtín 2009

Link na galerii na Google Picasa

Stát stahuje Infanrix hexa kvůli mikrobiolog. kontaminaci

Sdělení SÚKL ze dne 6.10.2012 pro léčivý přípravek INFANRIX HEXA

Celý text sdělení: Stránka se sdělením, PDF s rozhodnutím

Státní ústav pro kontrolu léčiv informuje:
Státní ústav pro kontrolu léčiv, na základě § 98 odst. 1 a § 99 odst. 1 písm. a) zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů informuje, že na základě opatření držitele rozhodnutí o registraci, společnosti GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Rixensart, Belgie se stahuje z úrovně zdravotnických zařízení léčivý přípravek:

INFANRIX HEXA

Léčivý přípravek se stahuje z důvodu závady v jakosti: riziko potenciální mikrobiologické kontaminace.

V přiloženém dokumentu Infanrix Hexa_nejčastější otázky pacientů.pdf, soubor typu pdf, (96,36 kB) se dále píše, že jde o dobrovolné stažení iniciované firmou GlaxoSmithKline a že vlastně přípravek je podle všech testů naprosto v pořádku (a že ho stahují ne proto, že by byl špatný, ale kvůli možnému riziku při výrobě – to mi rozum nebere).

Co možná nevíte

Infanrix Hexa je v Čechách používaná jako hexavakcína. Vyrábí jej firma GlaxoSmithKline. Nedávno prohrály soudní spor a musí zaplatit 3 miliardy dolarů. Důvodem je, že v Americe propagovali svoje antidepresiva pro neschválená používání a také úmyslně tajili informace o vedlejších účincích léku Avandia proti cukrovce.

V minulosti žalovala rakouská novinářka jinou farmaceutickou firmu (Baxter) kvůli tomu, že úmyslně šířila virus ptačí chřipky. Od Baxteru česká vláda nakoupila 12 miliónů vakcín proti ptačí chřipce – viz. např. článek na idnes Vakcíny proti prasečí chřipce dodá firma, která poslala nakažené vzorky.

Legend of Grimrock – Sword of Nex solution as Autohotkey script

Hi guys, in this post you will find a way how to solve the Sword of Nex Grimrock puzzle by externally emulating necessary keyboards by handy utility SW called AutoHotKey.

… Celý článek »

Touchtable Multitouch Device With Rear Projection Ala Microsoft Surface

This weekend I have joined my touchtable project with rear projection screen table made by Ivan Habrun.

This posts introduces a result of our joined effort - Touchtable with rear project ala Microsoft Surface multitouch device. By combining these technlogies we have created a working prototype of multitouch interface that has similar features as Microsoft Surface but just fraction of costs.
The projector used is BenQ MP776ST with buying price approximately 1200€, depth camera tracking my fingers is Microsoft Kinect.

Video

Video shows whole hardware assembly and how the BenQ projector and Microsoft Kinect are placed. First I use my Sketchup plugin to show multitouch properties of the interface and at the and I control Crayone Deluxe game with my fingertip, drawing objects that immediately appear on the table.

More information about TouchTable project and how to download and install it can be found here: http://jetensky.net/blog/2011/12/18/touchtable/

If you are interested in using this table for your project, please contact Ivan Habrun (ifko5<..put..roller..here..>hotmail.com) for more information.

How to get OpenCV (EmguCV) Image from Primesense Kinect RGB camera

Previous article shows how to  construct OpenCV Image from data comming from Kinect Depth camera using Primesense drivers. This article shows the same for Kinect RGB camera. Instead of constructing Image we will construct RGB Image .

Solution

The code  takes RGB map from _rgbGenerator (OpenNI.ImageGenerator) and calculates RGB image (new Image<Bgr, Byte>(width, height)). Code presented uses unsafe sequences and array pointers to maximize the speed (you need to set up compiler with unsafe option).

… Celý článek »

How to get OpenCV (EmguCV) Image from Primesense Kinect depth generator

This article shows how to  construct OpenCV Image from data comming from PrimeSense Kinect drivers.

Problem

OpenCV and its C# wrapper are great tools in your SW toolkit that helps processing of collected data from Kinect. To start using its power, you first need to instantiate an OpenCV Image class from  Kinect Depth.

Solution

The code  takes depth map from _depthGenerator (OpenNI.DepthGenerator) and calculates gray image (new Image<Gray, Byte>(width, height)). It works in a situation where Kinect is placed above some solid desk.

… Celý článek »

Use your desk as mouse-free multitouch interface with MS Kinect

TouchTable is is Kinect powered application I am developing as part of my PhD research. It enables one to use bare hand laying on a regular office desk to control computer instead of mouse.

User can also move the cursor without any clicking. This can be used i.e. to hover over icons to display hint texts, which is possible for mouse but not for regular multi-touch screens.

TouchTable application features 

Following operations are possible:

 • Mouse cursor movement and hover events – by moving index finger on the surface of the office desk
 • Left mouse click – by touching the table with index finger (or by lifting the finger from a desk in reverse mode), while thumb is hidden in palm
 • Right mouse click – by touching the desk with index finger, while thumb is sticking out
 • Drag and drop – by placing index finger on the desk and dragging it across the surface

Demo applications

To get a better idea, please watch following videos:

 • Painting with finger in Microsoft Paint
 • Rotate & zoom using multitouch in Google Sketchup
 • Web browsing  with fingertip in Firefox with FireGestures

Painting with finger in Microsoft Paint

Finger is used as a natural drawing device. Even small children who cannot yet handle a pencil are able to draw pictures with finger into sand. Painting with TouchTable is more natural for them then with a mouse.
… Celý článek »

Jak zprovoznit android mobil jako USB web kameru pro Skype

V tomto článku naleznete informaci o tom, co nainstalovat, abyste mohli používat svoji kameru integrovanou v Android mobilním telefonu v počítači jako normální USB web kamerku. Tzn. třeba pro video chat v programu Skype.

Než jsem našel fungující verzi, vyzkoušel jsem řadu jiných prográmků (Wo Webcam Lite, IP Webcam,  SmartCam, USB Webcam), ale tohle byla první varianta, u níž jsem uspěl. Navíc bez nutnosti mít zapnutou Wifi nebo Blootooth, což je mi blízké, k provozu stačí připojení přes USB kabel.

DroidCam in Skype

Postup jsem vyzkoušel a funguje s následujícím HW a SW, ale není důvod, proč by nefungoval i s jinou podobnou konfigurací:

 • Mobilní telefon HTC Desire HD
 • Notebook ThinkPad R61
 • Windows 7 64-bit
 • Skype verze 5.1.0.112

Postup instalace

 1. Do mobilu si stáhněte a nainstalujte aplikaci DroidCam
 2. Do počítače si stáhněte a nainstalujte AndroidSDK
  Pokud se instalace nedaří kvůli tomu, že instalační program nemůže najít vaši nainstalovanou Javu, v dialogu klepněte Back a pak zase Next a už ji najde. Divné, co :) ? Ale mě to zafungovalo.
 3. Spusťte android-sdk\SDK Manager.exe a doinstalujte si Android SDK platform tools, čehož součástí je i ADB (Android Debug Bridge).
 4. Připojte mobilní telefon a v menu Nastavení -> Aplikace -> Vývoj zaškrtněte Ladění USB. V tomto okamžiku se vám doinstalují ovladače pro USB připojení k mobilu.
 5. Spusťte DroidCam klienta na počítači a DroidCam aplikaci na mobilu
 6. Ověřte, že ADB rozpoznal váš telefon a připojte se
  1. Spusťte příkazovou řádku cmd.exe a vní android-sdk\platform-tools\adb.exe
  2. Spusťte příkaz adb devices – váš mobil se tam musí objevit
   android-sdk\platform-tools>adb devices List of devices attached SH0CWRX00742    device
  3. Spusťte příkaz android-sdk\platform-tools>adb forward tcp:4747 tcp:4747
  4. V spuštěné aplikaci na počítači klepněte na Connect
   Pokud se objeví hlášení, že spojení je již využíváno nebo že se nelze připojit, tak restartujte adb server spuštěním nějakého příkazu (třeba adb devices) a znovu spusťte forward příkaz z předchozího kroku, případně zkuste restartovat aplikaci jak na mobilu, tak na počítači
 7. Použití kamery ve Skypu – spusťte Skype a v menu zvolte Call > Video > Video settings. V rozbalovací nabídce Select Webcam vyberte DroidCam. Video z mobilní kamery by se mělo zobrazit v náhledu – viz. obrázek.

Odkazy

 

Další stránka »